Hüdayi CAN

Tüm Makaleleri

Hüdayi CAN

1973 yılında Denizli’nin Çameli İlçesi’ne bağlı Kolak Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Daha sonra Denizli, Yalvaç ve İstanbul’da yatılı okullarda okudu. 1990 yılında Kabataş Erkek Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl girdiği M. Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1994 yılında bitirdi. 2005 yılında Pamukkale Üniversitesinde Yeni Türk Dili alanında yüksek lisans mezunu oldu.
İlk şiirleri lisedeyken “Kabataş Gençlik” adlı okul dergisinde yayımlandı. Daha sonra da şiir, öykü, deneme ve romanlar yazıp yayımladı. Türkmenceden çok sayıda edebi eser çevirdi. Edebiyat öğretmenliği, Türk dili okutmanlığı yaptı; yabancı öğrencilere Türkçe öğretti. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümünden mezun oldu.
Eserlerinden bazıları: Aysona (roman, 2020), Evinde Misafir (şiir, 2020), Diri Taklidi (deneme, 2021), Güneyik Güncesi (günce, 2021), Yalnız Ölüm Temizlikçisi (şiir, 2021) Çeviri: Hudayberdi Hallı’dan “Erkekler Nasıl Ölür?” (öykü, 2022)

Ceviz Toplamanın Felsefesi

Nihayet köye gidebildim. Birkaç haftadır hep bir engel, bir iş çıkıyordu. Köy pastoral bir şiir gibi bu mevsim, pastel renklerin ağır bastığı bir tablo, bir pitoresk... Dört gün boyunca ara ara çektiğ...

Ömrümden önüme düşer yapraklar…

Ablamla yengem köyden döndüler, Fatma yalnız kaldı. Bir süre tek başına kalacakmış, ne kadar olursa artık, bir hafta kadar deneyecek.

Bekçi Halil'i Uğurladık

Ömür defterini güzel bir şekilde kapatmak nasıl olur?

Okuma Stratejileri, Okuma Koşuşturması, Denizli Kitap Fuarı

Yeğenler, kardeşler kısa bir süre bir araya geldik köyde.

Ölümü Özleyen Kadınlar

Kardeşim, aynı zamanda adaşı olan halamı ziyarete gitti yakınlarda. Dönüşte ziyaretini anlatırken diyaloglarından bir kare kara bulut gibi oturdu içime.

Bitkisel Hayat, Devedikeninin Dedikleri, Çıkar Sokak

Dün mezarlığa gittim, bu sefer tek başıma, her zamanki yoldan. Bir gün önce biraderlerle kahveye tost yemeye gitmiştik.

Kınalı Serçenin Gayreti Görenlerin Hayreti Üzerine, Balkonumdan Görünen Kuşlar ve Çiçekler

Hava bulutlu yine, yukarıda yaylaya çıkan teleferik direkleri kara bulutlar arasında görünmez olmuş. Dışarda kuş sesleri, balkonun önündeki genç ıhlamur çiçek açmış, arada rüzgar kokusunu getiriyor.

Yanlış Ölmekler ve Yalnızlık (Bağbaşı Parkı Okumaları-2)

Genç intihar haberleri düşüyor haberlere. Önce İstanbul’dan Kübra, sonra Trabzon’dan Ahmet. Geçen aylardan, geçen yıllardan içimizi yaralayan haberlere ekleniyor. Hiç sevmediğim, en üzücü haberler bun...

İki Seçim Arası Parklar Bahçeler

İki seçim arası ne yapılır, ne yapılmaz? Çokça zaman kaybı yaşanır; üzüntü, stres… Ne olacak, kim ne demiş…