Hüdayi CAN

Tüm Makaleleri

Hüdayi CAN

1973 yılında Denizli’nin Çameli İlçesi’ne bağlı Kolak Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Daha sonra Denizli, Yalvaç ve İstanbul’da yatılı okullarda okudu. 1990 yılında Kabataş Erkek Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl girdiği M. Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1994 yılında bitirdi. 2005 yılında Pamukkale Üniversitesinde Yeni Türk Dili alanında yüksek lisans mezunu oldu.
İlk şiirleri lisedeyken “Kabataş Gençlik” adlı okul dergisinde yayımlandı. Daha sonra da şiir, öykü, deneme ve romanlar yazıp yayımladı. Türkmenceden çok sayıda edebi eser çevirdi. Edebiyat öğretmenliği, Türk dili okutmanlığı yaptı; yabancı öğrencilere Türkçe öğretti. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümünden mezun oldu.
Eserlerinden bazıları: Aysona (roman, 2020), Evinde Misafir (şiir, 2020), Diri Taklidi (deneme, 2021), Güneyik Güncesi (günce, 2021), Yalnız Ölüm Temizlikçisi (şiir, 2021) Çeviri: Hudayberdi Hallı’dan “Erkekler Nasıl Ölür?” (öykü, 2022)

Bağbaşı Parkı Okumaları

Düzenli olmasa da fırsat buldukça parka yürüyüşe gidiyorum. Yolda iki küçük park daha var, kurumuş yapraklar, sarı, kızıl, bronz; yerlerde, dallarda.

Güz Baharı

Geçen hafta köye gittik ablamla, kısa bir ziyaret…

Göç Oyunu ve Göç Evi

Küçük kızım Bilsem’e gidiyordu o zaman, orada değişik oyunlar öğretiyorlardı.

Hüzün, Kalp ve Bedene Bol Gelen Evler

Bu mevsimde ev içleri soğuk oluyor ama gündüzleri dışarısı sıcak. Sabah ev ahalisi gittikten sonra mutfakta biraz oyalanıp yürüyüşe çıktım.

Çarığına Bak

Hudayberdi Hallı eskiden beri severek okuduğum Türkmen yazarlardan biriydi.

Şimdiki Zamanın Süreksizliği

Ah ben, ah benden, benin hallerinden…

Yine Döndük Güze

Bu yaz belki onuncu kez ev taşıdım. Her seferinde olduğu gibi taşınmanın, eşya toplamanın, toplanırken eşyaları azaltmaya çalışmanın hüznünü yaşadım.