Herkese merhabalar. Söz verildiği gibi bu hafta konumuz brokoli olacak.

brokoli-salatasi_5958_1Sağlık açısından tüketiminin sayısız faydası olan brokoli, tokluk hissi vermesi bakımından da diyet listelerinde tercih edilmektedir. Kalori açısından oldukça düşük olan ve içerisinde bulundurduğu besin değerleri bakımından zengin olan brokoli bol miktarda lif bulundurması sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır.

Sayısız faydasından önemli olanlarını sayacak olursak;

·        Brokoli içerisinde yüksek oranda sülforafan barındırmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sülforafan içeren besinlerin tüketilmesinin kansere karşı önleyici olduğunu ortaya koymaktadır.

·        Brokolinin içerisinde yoğun lif olması sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Lifli gıdaların beslenme düzeninde bolca tüketilmesi, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Düzenli şekilde lifli gıdaların tüketilmesi, kilo kontrolü bakımından da önemlidir.

·        Brokoli göz sağlığına karşı koruma sağlar. Gözü besleyerek dış etkilerin olumsuzluğundan korurken görmeyi güçlendirir.

·        Brokoli içerisindeki K vitamini ile kemik yoğunluğunu destekleyerek, sağlam kemik dokusunun oluşmasına da olanak sağlar.

·        A ve C vitamini içeren brokoli aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı vücut direncini artırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli özellikle kış hastalıklarına karşı iyi bir kalkan görevini görmektedir.

·        Brokoli içerisinde bulunan çözünebilir lif sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

·        Brokoli kalp sağlığını korur. Yüksek lif içeriğinin yanı sıra brokolide kalp sağlığı için gerekli vitaminler de bulunmaktadır.

·        Kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olur. Brokolide bulunan potasyum kan damarlarındaki gerginliğin azaltılmasını sağlayarak kan akışını kolaylaştırır.

·        B vitamini içeren brokoli saç sağlığı bakımından da önemli bir besindir. Hücre yenilenmesinde görev yapan B vitamini saç köklerinin güçlenmesini ve saç hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

·        Brokoli cilt sağlığını korur.

sutsuz-brokoli-corbasi-tarifi

Gördüğünüz gibi birçok sağlık faydasının yanında cildinize ve saçınıza da adeta bakım yapan bir sebzeden bahsediyoruz. J

Brokoli pişirilerek tüketilebildiği gibi, çiğ olarak da beslenme düzenine eklenebilir. Pişirme yöntemi olarak haşlama ve buharda pişirme tercih edilebilir. Ancak brokolinin besin değerini kaybetmemesi için buharda pişirilmesi önerilmektedir. Haşlama yapılacaksa az suda haşlayabilirsiniz ve suyunu çorbalarda kullanabilirsiniz. J

Özellikle mevsiminde çorba, salata ve yemek gibi çok farklı şekillerde öğünlerinizde yer verin lütfen. Sağlıklı ve mutlu haftalar. J