Herkese merhabalar. Baharı karşılamaya hazırlanıyoruz ama bir gün güneş ışıkları bizlere cömertçe davranırken ertesi gün soğuk, kapalı ve yağmurlu hava bizleri karşılıyor.

Tabi bu durum enerji dengesinin bozulmasına sebep oluyor ve birçoğumuz bu durumu bahar yorgunluğu olarak hissediyoruz.  Genel bir bitkinlik, güçsüzlük ve enerji noksanlığı, isteksizlik, uykusuzluk, vücutta karıncalanma gibi şikayetleriniz varsa sizde bahar yorgunu olabilirsiniz. Bahar yorgunluğunun nedeni insan metabolizmasında gerçekleşen bazı değişikliklerden kaynaklanabilir. Ancak bu yorgunluğun sebepleri düşünülürken mutlaka beslenme de gözden geçirilmelidir.

6087f7e186b24418a0a5553a

Enerjinizi Yükseltmek ve Yorgunluğu Yenmek İçin;

B ve C vitaminlerinden, magnezyum, potasyum yeterli alınıp alınmadığı gözden geçirilmelidir.

Meyve, sebze ve lifli beslenmeye ağırlık verilmelidir.

Günlük içilen su miktarını 3 litre civarında tutulmalıdır çünkü ısınan hava vücudumuzun su ihtiyacını artıracaktır.

Sentetik yerine pamuklu kumaşlardan üretilen giysiler tercih edilmelidir, terleme metabolizmamızın ayarlanması ve havadaki elektrik yükünün dengelenmesi için vücudumuza yardımcı olacaktır.

Açık havada yürüyüş, fiziksel ve ruh sağlımıza iyi gelecektir. Uzun yürüyüşlere çıkılamıyorsa sabah kalkınca odanızı havalandırıp odanızın oksijenle dolmasını sağlayıp, gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz böylece dolaşım sisteminizin harekete geçmesini sağlayıp, güne daha canlı başlayabilirsiniz.

Stresle baş etmeyi öğrenmeye çalışın ve vücudunuz iyi bakın, yoğun egzersiz sevmiyorsanız yoga, pilates veya masajı deneyin, düzenli bir kan şekeri seviyesi depresyon ve yorgunlukla mücadelenizin ‘olmazsa olmaz’ıdır.

Hem kilonuzu hem de bel çevrenizi kontrol etmek için; rafine edilmemiş tam tahıl ürünleri, kepekli pirinç, bulgur, tam buğday ekmeği, kurubaklagiller gibi lifli besinler tercih edilmelidir.

Doygunluk hissi sağlamak için; ayaküstü atıştırma, televizyon seyrederken, telefonda konuşurken, bir yerden bir yere giderken takside veya arabada yemek yememeye çalışın.

Sofrada oturarak, küçük lokmalar halinde, yavaş yavaş çiğneyerek, tadına vararak, yemek yediğinizi hissederek yemek yemeye özen gösterin.

Her gün sabah ya da akşam duş almak ile temizlik ve arınma hissinin verdiği mutluluk ruh sağlığımızı iyileşmesine ve bazı reaksiyonlara neden olan polenlerin vücudumuzdan temizlenmesine yardımcı olacaktır.

İyi ve kaliteli bir uyku düzeni sağlamak için stres azaltılmalıdır. Sigara, alkol ve kafeinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Yatarken bitki çaylarından yararlanılabilir. Rezene, yeşil çay, ıhlamur, papatya, mate rahatlatıcı etki gösterecektir.

Her akşam aynı saatte uyuyup, sabahları da aynı saatte uyanmaya çalışmak; gün içinde yorgun düşmemizi engeller. Günde 7- 8 saat uyumaya çalışmalısınız.

Baharı enerjik geçirmeniz dileğiyle…

5d78d78745d2a023a0d3c0fb