Çok acı olaylarla uyandık dün sabah. Tüm ülkemize geçmiş olsun. Umarım tekrar böyle acılar yaşanmaz diyerek başlamak istiyorum.

Deprem ülkemizin en büyük gerçeklerinden birisi. Bu durum nedeniyle hazırlıklı olmak tabii ki çok önemli. Deprem sonrası ilk 72 saat yardım ekipleri ulaşana kadar ihtiyaçları karşılayacak deprem çantasının önemini bir kez daha görüyoruz. Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri size ulaşana kadar acil ihtiyaçların karşılanabilmesine yönelik hazırlanan bu çantada bulunan yiyecekler de oldukça önemli. Deprem çantasında enerjisi ve proteini yüksek besinlere yer vermeliyiz. Bu nedenle normalde beslenmemizde yer vermeyeceğimiz besinlere de toleranslı olabiliyoruz. Paketli ürünlerde içerik kısmı incelenerek protein miktarı daha yüksek olan ürünler kullanılabilir.

’KENDİSİ KÜÇÜK ENERJİSİ BÜYÜK ATIŞTIRMALIKLAR’

Su olmazsa olmaz, yaşamsal faaliyetlerin devamı noktasında önemli bir sıvı olduğu için mutlaka çantada suyun olması gerekiyor. Yağlı tohumlar lif ve bitkisel protein açısından yüksek enerji verdiği için fındık, badem ve ceviz gibi çiğ kuruyemişler mutlaka çantada bulunmalı. Karbonhidrat içeriği açısından zengin kuru meyveler enerji verme kabiliyetinden dolayı çantada bulunabilir. Bunlar kendisi küçük, enerjisi büyük atıştırmalıklardır. Normalde çok fazla önermesek de paketli gıdalar kişilerin yardımına koşabilir. Enerji içeriği yüksek çikolata barlar, paketli ürünler, krakerler ve bisküviler de çantada bulunabilir. Dayanıklılığı kuvvetli besinlerin çantada bulunmasını istiyoruz. Özellikle konserve ürünler çantada bulunabilecek besin kaynaklarındadır.

’KURUTULMUŞ MEYVELER VİTAMİN VE MİNERAL AÇISINDAN ZENGİN’

Atıştırmalık olarak leblebi de yine iyi bir karbonhidrat kaynağı olarak deprem çantasında bulundurulabilir. Kuru incir, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyvelerinin hepsinde farklı vitamin ve mineraller olduğu için çeşitlilik çok önemli. Meyve suları enerji vermesi açısından çantada bulundurulabilir. Beslenme alışkanlığı olarak meyve sularına normalde çok yer vermesek de deprem çantasında bulundurulabilir. Bu çanta ile sadece kendimizi değil, afet anında yanımızda olabilecek kişileri de düşünerek biraz fazla miktar yiyecek koymakta fayda var. Kişilerin sürekli kullandığı ilaçlar var ise mutlaka bu ilaçların yedeklerini çantalarında bulundurmaları oldukça önemli. Kendilerine enerji verebilecek karbonhidrat içeriği yüksek hem de sağlıklı ürünler bulundurabilirler. Tahin pekmez, fındık ezmesi, fıstık ezmesi gibi ürünleri de çantalarında bulunması önemli.

Bu günler dayanışma günü, hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Ve tabii ki bir afet ülkesinde yaşadığımızı unutmayıp önlemlerimizi almalıyız.

images