Telefon Dinleme Yapmak Mümkün mü?

TEKNOLOJİ 02.12.2021, 17:10
Telefon Dinleme Yapmak Mümkün mü?
banner1749

Telefon dinleme, ilk ortaya çıktığında telefonlar üzerine fiziksel olarak bir müdahale ve cihaz yerleştirilmesi işleminden ibaretti. Maliyet ve fiziksel çaba açısından yorucu olan bu işlem teknolojinin ilerlemesi ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber değişti. Telefon dinleme artık cihazlar üzerinden değil bir yazılım sistemi ile çalışan telefon uygulamaları üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Telefon Dinleme Yapmak Mümkün mü?

Telefon dinleme isteği, cep telefonlarının yaygınlaşması ile beraber neredeyse herkes tarafından merak edilen bir konu olmuştur. İnsanlar eşlerinin, arkadaşlarının, anne ve babalar çocuklarının, yönetici ve patronlar çalışanlarının telefonlarını dinlemek için herhangi bir adım atmasalar da telefonların dinlenmesi oldukça esnek bir bakış açısını gerektirmektedir. Anne ve babalar için çocuklarının güvenilir insanlarla iletişimde olup olmadıkları, kendilerine zarar verecek herhangi bir eylem ya da olay içerisinde bulunup bulunmadıkları, dahası anne ve babalarından kendi güvenliklerini tehlikeye atacak bir durumu saklayıp saklamadıklarını öğrenmenin yolu telefon dinlemeden geçmektedir. Yalnızca anne baba olanların temel endişesini gidermek için değil, birçok faydalı iş ve amaç için de bu telefon uygulamaları kullanılabilmektedir. Yönetici ve işverenler, çalışanlarının mesai saatlerini ihlal edip etmediklerini, iş yerinin verilerini ve özel bilgilerini üçüncü taraflar ile paylaşıp paylaşmadıklarını, aynı zamanda iş yerindeki bazı kurallara uyup uymadıklarını tespit edebilmek için bu programı kullanmayı tercih edebilmektedir.

Çocuklarınızın Güvenliği İçin Telefon Dinleme Özelliği

Casus yazılımlar, ebeveynler ve işverenler için sağladığı faydaların yanında bir de eşinin evlilik temellerini yıkacağına dair düşüncesi olan kimselerin olası sadakatsizlik durumlarını tespit edebilmesi ve bunun için hazırlanmasını sağlayabilmektedir. Söz konusu dinleme programlarının kullanılma amaçları insanların hayatlarını tamamen değiştirebileceği gibi internet ve iletişim teknolojisinin geldiği son noktanın neden olduğu zararlı ve kötü durumlardan çıkış yapılabilmesini de sağlamaktadır. Bu nedenle telefon dinleme uygulamaları birçok kişinin hayatını kökten değiştirebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gerekir ki yasal açıdan bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Örneğin eşinin sadakatsizlik yaptığını casus uygulama üzerinden öğrenen kişi, telefon dinleme kayıtlarını boşanma davası için kullanmak istiyor olsun. Bu kayıtlar, mahkeme nezdinde delil olarak kabul edilemez, çünkü kişisel gizlilik ilkesine aykırı bir durumun mahkemeye delil olarak sunulması kabul edilemez. Bu nedenle telefon dinleme işlemi, çocukların güvenliği, çalışanların iş prensiplerine uygun hareket etmesi ile eşlerin birbirleri arasındaki güven ve güvensizlik durumunu tespit etmek için kullanılmaktadır.

Cep telefonları üzerinden yapılan telefon görüşmelerinin dinlenme işlemi temelde telefonun mevcut donanımını değiştiren bir uygulama gerektirmemektedir. Yani telefonunu dinlemek istediğiniz kişinin telefonuna herhangi bir donanım eklentisi yapılmasına gerek yoktur. Telefonun sabit özellikleri üzerinden kullanılabilen bu uygulama, iki taraflı olarak çalışmaktadır. Telefon dinleme uygulaması, bir casus yazılımı olduğu için dinlenen taraf, telefonunun dinlendiğinden ya da izlendiğinden habersizdir. Bu tarz uygulamalar giderek çoğaldığı ve yazılım altyapısı geliştiği için de uygulama üzerinden yalnızca telefon dinleme işlemi yapılmamaktadır. Görüşmelerin dinlenmesinin yanında görüşmelerin ne zaman hangi numara ile yapıldığı, takip edilen telefona hangi numaradan mesaj atıldı ya da gönderildi, mesajların içerikleri, telefonda kayıtlı olan multimedya dosyaları ile telefonun GPS konumu, anlık mesajlaşma uygulamalarındaki yazışmaların detaylı tespiti gibi birçok işlem ve faaliyet anlık olarak tespit edilebilmekte ve görüntülenmektedir.

Telefon dinleme uygulamalarının yüklenmesi ve çalışması ise son derece basit birkaç adımlık işlemden oluşmaktadır. Bu işlemler için önce hangi programın kullanılacağı tespit edilir, üyelik oluşturulur. Bu adımda ücretsiz ve ücretsiz uygulamalar vardır. Kendi telefonunuza uygulamayı indirdiğinizde kendi hesap bilgilerini oluşturmanız ve takip etmek istediğiniz telefonun bilgilerini girmeniz gereklidir. iOS ve Andorid işletim sistemlerinde sorunsuz çalışan programlar takip edilen verileri kaydederek, istenilen zamanda erişilmesini de sağlamaktadır.  

Yorumlar (0)