Multimodal Taşımacılık Nedir?

Multimodal taşımacılık; ulaşılmak istenen noktaya tek bir ulaşım yolu ile ulaşılamadığı durumlarda, taşınan yükü hedefe ulaştırılabilmesi için farklı taşıma seçenekleri bir araya getirilir.

YAŞAM 23.11.2021, 17:04
Multimodal Taşımacılık Nedir?

Ulaşılmak istenen noktaya tek bir ulaşım yolu ile ulaşılamadığı durumlarda, taşınan yükü hedefe ulaştırılabilmesi için farklı taşıma seçenekleri bir araya getirilir. Bu amaçla en az iki ve daha fazla taşıma yöntemini bir arada kullanarak yapılan taşımacılığa multimodal taşımacılık adı verilir.

Multimodal Taşımacılığın Farklılıkları

Esasen ürünlerin ulaşım sırasında birden fazla vasıta değiştirmesine dayanan bu yöntemde, ürün zaman zaman konteynır, vagon ya da tren değiştirebilir. Bu durum ürünün ağırlığına ve hacmine göre değişkenlik gösterse de birden fazla taşıma yöntemi kullanılır.

Multimodal Taşımacılık Neleri Kapsar?

Bu taşıma yönteminde, birden fazla taşıma aracı sağlanır ve bu yöntemler sırasında konteynırlarda bulunan ürünler zarar görmeden ve kaybolmadan güvenle alıcısına ulaştırılır. Pacific Eurasia demir yolu, deniz yolu ve kara yolu ile birleştirilmiş zeki rotaları sayesinde, ürünlerinizin güvenle elinize ulaşmasını sağlar.

Multimodal Taşımacılık ve İntermodal Taşımacılık Farlılıkları Nelerdir?

Kapsam ve uygulama olarak birbirine oldukça benzeyen iki taşıma yöntemidir intermodal taşımacılık ve multimodal taşımacılık. İki taşıma türünde de devreye birden fazla ulaşım yöntemi girer ancak multimodal taşımacılık sürecinde ürünler zaman zaman konteynır ve vagon değiştirebilir. İntermodal taşımacılık yönteminde böyle bir durum söz konusu değildir.

Demiryolu Lojistik ve Hizmetleri

Demiryolu lojistiği, lojistik anlamda yapılan ulaştırma ve taşıma işlerinde demiryolu taşımacılığı tercih edilmesi ile oluşur.

Demiryolu Taşımacılığı Artıları

Hem daha ekonomik hem daha çevre dostu olan bu taşıma yöntemi ile ağır ve kapsamlı yükler, kolaylıkla ve güvenle istenen yere taşınabilir. Üstelik hem cansız hem de canlı taşıması için uygun bir yöntemdir.

Demiryolu Taşımacılığı Eksileri

Oldukça faydalı ve istikrarlı olan demiryolu taşımacılığı eksileri açısından ele alındığında göze çarpan ilk ve belki de tek büyük sıkıntı zamansal olabilir. Demir yolları, diğer ulaşım yöntemlerine göre daha yavaştır ve hızın önemli olduğu sevkiyatlarda bu göz önünde bulundurulmalıdır.

Demiryolu Lojistik Taşımacılığı ve Avrupa Rotası

Pasific Eurasia şirketinin en iyi ve iddialı olduğu konulardan biri kıtalar arası taşımacılık. Avrupa rotası gibi taşımacılık anlamında yüksek öneme sahip rotalara güvenle ve tecrübeyle yıllardır taşıma yapmaya devam ediyor.

İntermodal Taşımacılık Nasıl Olur?

Tıpkı multimodal taşımacılıkta olduğu gibi intermodal taşımacılık da birden çok ulaşım yönteminin kombinasyonu ile sağlanır. Pasific Eurasia şirketinin yıllar içerisinde tecrübe ile yoğrulmuş rotalarında, ürünler kapalı konteynırlarda güvenle taşınır.

İntermodal Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Her taşıma yönteminin kendince avantajları vardır elbette. İntermodal taşıma yönteminde ise avantaj güvendir. İntermodal taşımada ürünlerin konteynır ya da vagon gibi taşıma üniteleri değiştirilmediğinden ürünler sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde hedefine ulaşır.

Yorumlar (0)