Tomografi Kimlere Uygulanır?

Bilgisayarlı tomografi vücudun istenilen kesiti içerisinde kemik ve dokuların durumu dahil olmak üzere üç boyutlu şekilde görüntülenmesine olanak verir.

SAĞLIK 07.02.2021, 20:12
Tomografi Kimlere Uygulanır?

Bilgisayarlı tomografi vücudun istenilen kesiti içerisinde kemik ve dokuların durumu dahil olmak üzere üç boyutlu şekilde görüntülenmesine olanak verir. Travma geçiren kişilerde ya da kronik baş ağrısı olan kişiler başta olmak üzere birçok durumda uygulama yapılabilir. Tetkik ihtiyacına hastanın durumuna göre hekim tarafından karar verilir. Tomografi fiyatları özellikle hastanelerin acil servislerine başvuran hastalar tarafından çokça merak edilir.

Trafik kazası gibi, düşme, çarpma ya da alınan darbe sonrası hasar görülen bölgenin detaylı incelemesi tomografi sayesinde mümkündür. Hekimler başka tetkiklerle beraber tomografi tetkikine de yer verirler. Ancak her hastaya ya da hastanın kişisel isteğe göre çekim yapılmaz. Görüntüleme cihazları ışın yardımı ile görüntülemeyi yaptıklarının ve bunun vücuda belirli oranda zararı olduğundan keyfi ya da sık aralıkla BT uygulamaları yapılmaz. Doktorun gerekli görmesi halinde her yaş grubu hasta için ise tomografi çekimi mümkündür.

Tomografi Fiyatları

Devlet sağlık hizmeti kapsamında ve özel sağlık sigortaları BT çekimine ödenek sağlamaktadır. Bu sebeple tomografi fiyatları konusunda bu ödenekten yararlanılabilir. Ancak bazı özel hastanelerde yüksek standartta cihazlar bulunmaktadır. Özellikle kapalı alana girme korku olan kişilerin tercih ettiği açık BT cihazları ödenek kapsamı dışında kalabilir. Güncel ve doğru fiyat bilgisi için tercih edilen sağlık kurumu ile görüşmek daha uygun olacaktır.

Görüntüleme Cihazları ve Kullanım Alanları

Sağlık sektörü uygulamalarında teknolojik gelişim yakından takip edilmektedir. Tarihte yerini alan görüntüleme cihazları, günümüzde çok daha gelişmiş halleri ile kullanılmaktadır. Sağlık kurumları son teknoloji cihazları bünyelerine alarak daha yüksek standartta hizmet verme amacındadır.

Devletin sağlık hizmeti kapsamında tüm görüntüleme işlemleri yapılabildiği gibi hastalar özel kurumlarda da bu tetkikleri yaptırabilir. Mamografi fiyatları özel sağlık kurumları arasında ve devlet hastanelerinde farklı olabilmektedir.

Mamografi Nedir?

Mamografi, meme dokusunun x ışınları vasıtasıyla görüntülenmesini sağlayan bir röntgen çekimidir. Herhangi bir bulgu ile doktora başvuran her yaş hastalarda ve bulgu olmak sızın belli bir yaş sonrası kadınlarda rutin kontrolleri arasında yapılan bir tetkiktir. Çekim sırasında hastalar herhangi acı hissetmezler.

Memenin iki film tabakası arasında konulması ve x ışınları verilmek suretiyle dokunun görüntülenmesi sağlanır. Standart bir uygulama ise 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan çekim sonrası hekim değerlendirilmesi yapılır. Mamografi fiyatları sağlık güvencesi hastalar için bu kapsamda yapılabilir. Kişinin sağlık güvencesi devlet ya da özel kurum nezdinde yok ise kurumların fiyat tarifeleri geçerli olur.

Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi çekiminin ana nedeni meme kanserine yöneliktir. 40 yaş sonrası kadınların kansere yakalanma riskinin artması nedeni ile tetkik belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Bu sayede olası tümör bulgusu erkenden saptanabilir ve iyileşme için geç kalınmamış olur. Bunun haricinde meme bölgesinde kitle hissi, koltuk altına yayılan ağrı gibi bulgular ile hekime başvuran hastalarda elle muayenede gerekli bilgi edinilememesi ya da muayene bulgularına destek amaçlı olarak mamografi çekimi yapılır. Devlet hastanelerinde mamografi fiyatları sağlık güvencesi altındadır. Farklı bir kuruma başvuran hastalar için bedelsiz ya da fiyat tarifeli şekilde tetkik yapılabilir.

Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır?

Ultrason çekimi yüksek oranda ki ses dalgaları aracılığı ile yapılır. Gebelik takibinde önemli bir yeri olan ultrason çekimleri yapılmadan önce uygulama yapılacak bölgeye şeffaf bir jel sürülür. Jel hem cihazın cilt üzerindeki tahrişini önler hem de asıl olan ses iletiminin yapılabilmesine olanak veriri. Hastaların ağrı ya da acı kaygısı duymaksızın yaptırabilecekleri tetkikler arasındadır. Ultrason fiyatları sağlık güvencesi ile karşılanabilir. Gebelik takibinin yanı sıra hasta şikayetleri esasında iç organların görüntülenmesi de yine ultrason ile mümkün olur.

Ultrason Fiyatları

Ultrason fiyatları devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Standart ultrason dışında 3 ve 4 boyutlu ve renkli ultrason görüntülemeleri de mümkün olup bunlarla ilgili fiyat tarifeleri kurum bazında değişiklik göstermektedir. Ultrason fiyatları genellikle gebelik takibi açısından merak edilirken, tomografi fiyatları açısından ihtiyaç duyulduğunda araştırma yapılır.

Yorumlar (0)