Saç Ekiminde Vücut Kıllarının Kullanılması

Saç ekim operasyonunda ense dışarısından da saç kökü alınacaksa; sakal bölgesi, göğüs bölgesi ve vücudun diğer bölgelerinden de kök alımı yapılabilmektedir.

SAĞLIK 03.09.2020, 17:34
Saç Ekiminde Vücut Kıllarının Kullanılması
banner1692

Saç ekimi yapılırken en önemli konulardan birisi de, saç ekimi yapılacak bölge için donör bir bölge seçilerek, buradan saç kökleri toplanmasıdır. Donör alan seçilirken öncelikle bakılmakta olan alan, dökülmeye karşı dayanıklı olan ense bölgesidir. Ancak saç ekiminde vücut kıllarının kullanılması da donör bölge olarak tercih edilebilmektedir.

Saç Ekiminde Öncelikle Seçilen Donör Bölgesi Neresidir?

Saç ekimi operasyonu esnasında genel olarak tercih edilen donör bölgesi, iki kulağın arkasını ifade eden ense bölgesidir. Bunun nedenleri şunlardır.

  • Ense bölgesinde olan saçlar, saç dökülmesine karşı daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.
  • Ense bölgesinde bulunan saçların uzama tipi, normal saçlarla aynı şekilde gerçekleşmektedir.
  • Ense bölgesinde yer alan saçlar, saç bulunan diğer bölgedeki saçlarla, dışarıdan gelen etkilerden aynı ölçüde etkilenmektedir. Bu durum, daha doğal görünmesini sağlamaktadır.
  • Ense bölgesi, normal saç gibi çoklu Greft şeklindedir. Bu, bir saç kökünde birden fazla saç teli olabilmesi anlamına gelmektedir.

Bu nedenlerden dolayı ense bölgesi, saç ekim operasyonunda sıkça kullanılan donör bölge olma özelliği taşımaktadır.

Saç Ekiminde Vücut Kılları

Saç ekim operasyonunda ense dışarısından da saç kökü alınacaksa; sakal bölgesi, göğüs bölgesi ve vücudun diğer bölgelerinden de kök alımı yapılabilmektedir. Bu bölgeler, şu şekilde anlatılabilir.

Saç Ekiminde Sakal Kullanımı

Saç ekiminde sakal kullanımı, saç ekimi için kullanılan bölgelerden bir tanesidir. Bunun nedeni, bu bölgenin özellik bakımından ense bölgesindeki saç köklerine daha yakın olmasıdır. Ancak sakaldan alınan saç kökü, uzama bakımından ense bölgesinde yer alan saç köklerine göre daha yavaş uzamaktadır. Ayrıca sakal bölgesinde kökler genellikle tek olmaktadır. Buna karşılık ense, 2 ya da 3 saç teli bulundurabilmektedir.

Her ne kadar kişiye göre farklılık gösterebilse de, sakal bölgesindeki kıllar, normal bir saç teline göre daha kalın olma özelliğindedir. Sakal bölgesinden alınan kökler, sıklıkla çenenin altındaki bölge ile sınırlı kalmaktadır.

Saç Ekiminde Göğüs Kılları Kullanımı

Göğüs bölgesinde yer alan kıllar, sakala göre daha az uzadığı için yaklaşık olarak 5 ya da 6 cm oranında uzamaktadır. Yine sakal bölgesi ile benzer olarak buradan alınacak olan kökler, tekli olmaktadır.

Buradan alınacak olan saç kökleri, daha ince ve daha kıvrımlı uzamakta olup, düzgün değildirler.

Saç Ekiminde Diğer Bölgeler

Vücudun sırt, bacak gibi diğer bölgelerinden alınan saç kökleri, göğüs bölgesinden alınan örnekler ile aynı özellikleri barındırmaktadır.

Saç ekim operasyonu için vücuttan alınan saç kökleri ile ekim işlemi, birinci derecede saç kökü yeterli olmayan kişiler için tercih edilmektedir. Saç ekiminde başarıya olumlu sonuca ulaşabilmek için, vücutta bulunan sakal, göğüs ve diğer bölgelerdeki saç kökleri, saç ekiminin planlama aşamasında toplanmaktadır.

Saç ekim operasyonu esnasında varsa ense köklerinden alınan kökler, saçlarda doğal bir görünüm oluşturabilmek adına tercih edilebilmektedir. Vücudun sakal, göğüs, sırt ve bacak gibi bölgelerinden alınan saç kökleri ise destekleyici olarak saç yoğunluğunu çoğaltmak için kullanılabilmektedir. Böylece saç ekimi gerçekleştikten sonra daha kaliteli saçlara sahip olunabilmektedir.

Saç Ekim Operasyonu Sonrası

Saç ekimi için, vücuttan toplanan saç köklerinin üzerinde minik kabuklanma kalmaktadır. Bu kabuklanmaların tamamen iyileşmesi, yaklaşık olarak 1 hafta-10 gün gibi bir süreç gerektirmektedir. Homojen bir görünüm ise hemen hemen bir-iki ay almaktadır. Eğer ikinci bir saç ekim operasyonuna ihtiyaç duyulursa, saç kökleri toplanılan bölgeler 6 ay sonra kendisini onarmakta olduğu için, tekrar alım işlemi yapılabilmektedir.

Kaynak: https://neopital.com/

Yorumlar (0)