banner1576

El Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mikropların su ve sabun karşısında dayanıklı olmadığını annelerimiz çocukluğumuzdan beri her birimize mutlaka işlemiştir.

SAĞLIK 26.07.2020, 15:18
El Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?
banner1551

Dünyayı etkisine almış korona virüsten korunmamızın temeli hijyen kurallarına uymaktan geçer. Hasta olmamak dediğimizde akıllara ilk olarak annelerimizin çocukluğumuzdan beri her eve girişimizde söylediği o can alıcı cümle gelir “Ellerini yıkadın mı yavrum?”. Virüsün yayılmamasında en etkili yöntemlerinden birisi el temizliği kurallarına önem vermektir. Hava yoluyla zeminlere yapışıp bu zeminlere dokunmamız vesilesiyle bizlere bulaşabilecek olan virüslerden korunmak için özellikle el temizliğimize önem vermemiz gerekmektedir. Eğer yakınlarımızda ellerimizi bol su ve sabunla yıkayabileceğimiz bir ortam yoksa işte burada devreye antibakteriyel el temizleme dezenfektanları devreye girer. Bu gibi özellikle dikkatli olmamız gereken dönemlerde Proxentin gibi bakterilere ölüm çağırısı yapan el temizleme jelleri hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası olmalı.

Ellerimizi Nasıl Temiz Tutarız?

Mikropların su ve sabun karşısında dayanıklı olmadığını annelerimiz çocukluğumuzdan beri her birimize mutlaka işlemiştir. Çocukluğumuzda annemizin verdiği bu bilgiler üzerine, Covid-19 döneminde ülkemizin her yerinde el temizliği yöntemleri üzerine bilgilendirme afişleri de bulunmakta.  Sabun ile yıkanmaya ve alkol ile dezenfekte edilmeye karşı dayanıklı olmayan virüsler için ellerimizi Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı el yıkama talimatına uygun şekilde bol bol yıkamalıyız. Evlerimizde olmadığımız zamanlarda ise içeriğinde en az %60 alkol bulunan antibakteriyel el temizleme ürünlerini yanımızdan ayırmamalıyız. Proxentin gibi alkol oranı yüksek olan el temizleme sıvılarını mutlaka çantamızın bir vazgeçilmezi haline getirmemiz gerekmektedir. Biyosidal ürünleri seçerken dikkatli olmamız gerek bu yüzden ürünün sağlık bakanlığından ruhsatı olup olmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Korona Virüse Karşı

Biliyorsunuzdur ama biz yine de hatırlatalım dedik.

- Yakın temastan kaçınılarak, sosyal mesafe kurallarına uyulmalı ve insanlar arasında en az 1 metre mesafe koyulmalı.

– Mümkünse kalabalık ortamlardan kaçınılmalı, öksürme veya hapşırma durumunda burun ve ağız varsa tek kullanımlık kâğıt mendil ile yoksa dirsek içi kullanılarak kapatılmalı. Tıbbi maske kullanmayı da unutmayalım tabii.

– Hasta insanlarla ve çevreleriyle doğrudan temastan kaçınmalıyız.

- İşten evinize dönmeden önce ve evinize geldikten sonra ellerimizi yıkamalı ve antibakteriyel el temizleme sıvıları ile ellerimizi dezenfekte etmeliyiz.

banner1527
Yorumlar (0)
28°
açık
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi