Diş Dolgusu Türleri

Hasar gören, ağrıyan ya da çeşitli problemleri olan dişleri eski hâline döndürmek için dolgu yapılır. Diş dolgusunun farklı türleri bulunur.

Diş Dolgusu Türleri

Hasar gören, ağrıyan ya da çeşitli problemleri olan dişleri eski hâline döndürmek için dolgu yapılır. Diş doktoru dolgu yapmaya karar verdiğinde önce dişteki çürümüş kısmı çıkarır, ardından etkilenen bölgeyi temizler ve son olarak da tercih edilen materyalle alanı doldurur.

Bu boşlukları doldurarak bakterilerin girişi önleneceği gibi, gelecekteki çürümelerin de önüne geçilir. Diş dolgusunda kullanılan materyaller ise yer yer farklıdır ve hem doktora, hem de sizin seçiminize bağlıdır. Bu yazıda diş dolgusu türlerinden ve amaçlarından bahsedeceğiz.

En İyi Diş Dolgusu Türü Hangisi?

Açıkçası herkes için dolgunun farklı amaçları vardır ve herhangi bir türe ‘en iyisi’ demek pek de kolay değil. Dişteki hasara, alerji durumuna ve doktorun seçimine göre farklı materyaller kullanılabilir.

Altın Diş Dolgusu: Bu tür dolguların önce siparişi verilir, ardından hazırlanarak yerine yapıştırılır. Altın kaplamalar diş etleri tarafından iyi tolere edilirken, 20 yıldan uzun bir süre dayanabilirler. Bu nedenlerden dolayı birçok uzman altının en iyi dolgu malzemesi olduğunu söyler. Bununla birlikte oldukça pahalı bir seçimdir ve doktoru birden fazla kez ziyaret etmeniz gerekir.

Amalgam Diş Dolgusu: Bu dolgu türü genellikle ‘gümüş dolgu’ olarak da bilinir ve aşınmaya karşı dayanıklı olduğu gibi, nispeten daha ucuzdur. Ancak koyu renklerinden dolayı porselen ya da kompozit dolgulardan daha dikkat çekicidir ve genellikle ön dişler gibi çok göze batan bölgelerde kullanılmaz.

Kompozit Diş Dolgusu: Plastik dolgu olarak da bilinen bu türde kullanılan malzeme dişlerinizle aynı renkte olacak şekilde eşleştirilir ve dolayısıyla doğul bir görünüm istenen yerlerde kullanılır. Geniş alanlı dolgularda pek tercih edilmez çünkü zamanla aşınmaları kolaydır. Aynı zamanda çay, kahve ya da tütün lekelenme yapabilir. Diğer dolgu türleri kadar dayanıklı değildir fakat süresi 10 yıla kadar uzayabilir.

Porsen Diş Dolgusu: Porselen dolgu da dişlerin rengiyle eşleşir ve lekelenmeye karşı da oldukça dayanıklıdır. Porselen dolgular genellikle dişin tamamını kaplarken, maliyetleri ise altın dolguya benzer ve oldukça pahalıdır.

Daha detaylı bilgi için www.disrandevum.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER