banner1348

Çal domatesi, Gürcistan pazarında

Denizli'nin Çal İlçesi'nde Belediye ve çAL Ziraat Odası'nında öncü olduğu yayla seracılığı kapsamında üretilen domatesler, Rusya, Suudi Arabistan ve Katar'ın ardından Gürcistan'a da ihraç edilmeye başlandı. İhracat kapesitesini Gürcistan'la bir kat daha güçlendirdi. Ortalama ağırlığı 180 gram olan 'Torry' cinsi domatesler Gürcistan'a gönderildi.

Çal domatesi, Gürcistan pazarında
Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası'nın öncülüğünde alternatif gelir kaynakları yaratmak amacıyla hayata geçirilen yayla seracılığı kapsamında üretilen 'Torry' cinsi domatesler ihracatçı bir firma aracılığıyla Rusya, Katar ve Suudi Arabistan'a ihraç edildi. Üç ülkenin ardından projede yer alan ihracatçı firma Gürcistan'la da bağlantı kurdu ve Gürcistan pazarında yerini aldı. Ortalama ağırlığı 180 gram olan 'Torry' cinsi domatesler Gürcistan'a ihraç edildi.

Gürcistan'a giden TIR'ı uğurlayan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, örtü altı domates üreticiliği projesinde rekoltede de çok iyi sonuçlar alındığını, bazı domateslerin ağırlığının yarım kiloya yaklaştığını belirterek, "Kısa sürede büyük işler başardık. Başta üreticilerimiz olmak üzere Çal Ziraat Odası Yönetim Kurulu'na, bu projeye emek veren Çal Belediyesi'ndeki mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Domates fideleri geçtiğimiz mayıs ayında toprakla buluştu. Bu kadar kısa sürede iç ve dış piyasada aranan ürün oldu. Çal domatesi artık bir markadır. Gelecek yıllarda sera sayısı artacak ve biz Çal'a tersine göçü başarmak için en somut ve en önemli adımı atmış olacağız" dedi. 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER