Sağlık çalışanlarına mobbing semineri verildi

Denizli’de Memur- Sen’e bağlı Sağlık Sen Denizli Şubesi tarafından Denizli Devlet Hastanesi çalışanlarına yönelik ‘Sağlık alanında Mobbing’ konulu seminer düzenlendi.

Sağlık çalışanlarına mobbing semineri verildi

Denizli’de Memur- Sen’e bağlı Sağlık Sen Denizli Şubesi tarafından Denizli Devlet Hastanesi çalışanlarına yönelik ‘Sağlık alanında Mobbing’ konulu seminer düzenlendi. Denizli Halk Sağlığı Müdürlüğü Avukatı Fadime Demirel, tarafından düzenlenen seminere Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. İlhami Beyaztaş, Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Demirciler, Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu, Denizli Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, Başhekim Uz. Dr. İbrahim Ethem Çövüt, başhekim yardımcıları, doktorlar, hemşireler ve hastane çalışanları katıldı. Avukat Demirel, son yıllarda gelişmiş ülkelerde çok yaygınlaşan mobbingin psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı verme anlamına geldiğini söyledi. Çalışma yaşamında hep var olan fakat görmezden gelinen mobbingin örneklerinin halen görüldüğünü belirten Demirel, mobbingin çalışanı hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkilediğine dikkat çekti. Avukat Demirel, “Mobbing çalışma yaşamını son derece etkileyen kişiler üzerinde olumsuz etki bırakan bir sosyal durumdur. Mobbing mağduru sağlık çalışanları, motivasyonlarının azalmasından, yaşadıkları psikolojik baskı sonucu hayattan kopmaya kadar uzanan psikiyatrik sorunlarla uğraşmaktadır. Bu sebeple mobbing’in tanımlanması, mobbing davranışlarının tespit edilmesi, nedenlerinin ortaya çıkarılması ve mobbing ile başa çıkma yöntemlerin belirlenmesi, hem çalışanlar hem de yöneticiler bakımından büyük önem taşıyor. Özellikle, mobbingi yaşayan fakat yaşadığının mobbing olduğunun bilincinde olmayan birçok çalışan olduğundan hareketle; öncelikli olarak yapılması gereken, mobbingin farkındalığının arttırılmasıdır. Mobbing konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin ardından, mobbing uygulamalarına karşı yaptırımların açıkça belirtildiği, caydırıcı ve düzenleyici bir hukuki alt yapının oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Sağlık çalışanları mağdur

Denizli Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, sağlık çalışanlarının mobbinge en fazla uğrayan kesimler olduğunu söyledi. Saçkan: “Mağdurların cesur olması, mobbingi şikâyet edebilmeleri, başlarına gelenlerden dolayı kendilerini suçlamamaları ve durumu kabullenmeden gerekli işlemleri yapmaları gerekir. Türkiye’de son yıllarda kurumlarda mobbingin azaltılması ve düzeltilmesi ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmakta. Bu gelişmelerin yanında,  mobbing devamlı gündemde tutularak ve eğitim faaliyetleri arttırılarak mobbing uygulamaları en aza indirilebilir” şeklinde konuştu

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2012, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER