banner1029

Online Mağazacılığın ve İndirim Kodu Dağıtmanın Önemi

Online Mağazacılığın ve İndirim Kodu Dağıtmanın Önemi

Güzel yurdumuz Türkiye’de ortalama 56 milyon bireysel internet kullanıcısı bulunuyor. Bunun yanında akıllı telefona sahip olan müşteri sayısı sadece Türkiye’de neredeyse nüfusun iki katı durumda. İnternet kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden birisinde yaşıyoruz. Türk insanı, değişimi kolay kabul etmeyen ancak değişim içerisine bir kere girdiğinde çok hızlı bir şekilde adaptasyon sağlamanın yanında değişimi vazgeçilmezleri arasına almayı en iyi başaran asil milletlerden birisidir. Bu nedenle internet devrimi olarak nitelendirebileceğimiz, internetten alışverişe çok kısa bir süre içerisinde adapte olmuş ve alışkanlıklarını bu yönde değiştirmiştir. Başlarda internetten alışveriş, Türk internet kullanıcısına ne kadar uzaksa şimdi bir mağazaya gidip alışveriş yapmakta tam tersine o kadar uzaktadır.

Alışveriş yapan insanların alışkanlıklarındaki değişiklikler, genç nüfusun yüksek oluşu ve kültürel dinamikler sayesinde Türk insanının değişen alışkanlıklarına mağazalar ve markalar oldukça hızlı bir şekilde adapte olmak ve operasyonlarını bu yönde optimize etmek için ellerinden geleni yapıyor. Sahip olduğumuz coğrafi konum sayesinde birçok şeyi aslında Avrupa ülkelerine nazaran çok iyi alt yapılar ile oturtmuş olmamız da hizmetlerin kalitesine ekstra olarak katkı sağlıyor. Doğu ve Batı arasında oynadığımız ticari kapı rolü sayesinde iç süreçlerimizde de kargoculuk, taşımacılık ve ulaştırma alanında da oldukça iyi durumdayız. O kadar iyi durumdayız ki ticari insan taşımacılığından ürün hizmet ve servise kadar birçok alanda dünya sıralamasında standartları belirler hale geldik.

İnternetten alışveriş aslında markalar için anında satış yapabildiği, müşteriyi kampanyalarla ikna edebildiği avantajların yanında ekstra avantalar da sağlıyor. Bugün bir Boyner mağazasına gitmek için en az 30-45 dakika kadar zamanınızı yolda geçirirken, aynı ürünleri bulabileceğiniz Boyner internet mağazasına girmeniz en kötü internet bağlantısı ve eski teknoloji bir cihazla ortalama 5 saniye civarında!

Binlerce mağazasına, deposuna ve köklü müşteri kitlesine rağmen Boyner gibi dev markaların internete olabildiğince yatırım yapıp, müşterilerini bu kanala yönlendirmesinin sebepleri arasında kendi masraf ve maliyetleri de elbette yer alıyor. Bir dükkân açmanın masrafı, maliyeti, ön araştırması ve o dükkânda istihdam edilecek personelin masrafları sanılanın aksine hiç azımsanmayacak bütçeleri çıkartmaya iterken online alışveriş için, ürünü girecek birkaç editöre ve iyi bir stok takip, dış lojistik anlaşmaları yeterli.

Eskiden mağazalarda gördüğünüz sezon sonu %40 indirimlere şaşırırken bugün 3 al 2 öde, %90’a varan sezon indirimi gibi kampanyaların yanında birde Boyner indirim kodu sayesinde hiç indirim olmasa bile ekstra indirim almak artık mümkün. Genelde yeni sezon ürünlerinde indirimden kaçınan markaların gizli silahı olan indirim kodu sayesinde müşterileri hem daha kolay hem de daha hızlı bir şekilde alışveriş sürecine doğru sevk etmek mümkün!

İnternet aslında sanılanın da ötesinde bir alışveriş kanalı olmuş durumda. Kenarda, köşede bir dükkân sahibiyken internet sayesinde bir anda sanki tüm Türkiye’nin geçtiği bir sokakta dükkâna sahipmişçesine ürün satabilmek mümkün. Birçok pazarlamacının sloganları arasında yer alan “internette bir mağaza veya web sitesine sahip olmak, en işlek caddede dükkân sahibi olmaktan daha avantajlıdır” sloganı ve felsefesi kesinlikle doğru bir yaklaşım. Bu aşamada n11 gibi platformlar hem alıcı hem de satıcıyı bir araya getirerek üzerine düşen rolü oldukça iyi şekilde oynuyor. Üstelik müşterileri, sadece küçük butik veya dükkân sahiplerinin yanında dev markaların kampanyalarıyla da tanışmasına olanak sağlıyor. Söz konusu n11 gibi pazaryerleri olduğu zaman satış yelpazesini giyim, teknoloji veya kozmetik gibi alanlarla sınırlı düşünmek pek mümkün değil. Çünkü yüksek rekabetin olduğu bu gibi pazarlarda temizlik malzemesi, gıda, oto ürünleri hatta anne ve çocuk ürünlerine de rastlamak oldukça mümkün. Satıcılar arasındaki rekabeti daha tatlı bir hale getirmek için her zaman n11 indirim kodu bulabilmenin ötesinde, bol kargo teslimatı seçeneği ve kolay ödeme imkanları da büyük pazaryerlerinin avantajları arasında yer alıyor.

Köklü Boyner şirketi, n11 gibi pazarlama taktiklerinin ve müşterilerin bu gibi platformlarda daha fazla alışverişe meyilli olduğunu fark etmesiyle birlikte bazı girişimlerin fitilini ateşledi. Televizyon reklamları sayesinde “paracık” kelimesini beyinlerimize kazdığı Hopi müşteri sadakatini ilk olarak online mağazalarına geçirdiği gibi bir de dünyaca ünlü, lüks markaların sezon sonu ürünlerini satışa çıkarttığı Morhipo’yu kurdu. Morhipo, Boyner mağazasından ve markasından farklı olarak yeni sezon ürünlerinin veya sezon sonu ürünlerinin tam anlamıyla indirimlerle cayır cayır stok eritme adreslerinden birisidir diyebiliriz. Mağazalar stok tutmanın da bir masraf olduğunun farkındalar, masraf yerine daha fazla satış yapıp, kârı minimize ederek hayatta kalmak için indirim kampanyalarını sık sık Morhipo’da görmek mümkün. Üstelik ilk defa üye olan herkese sağlanan Morhipo indirim kodu sayesinde ilk alışverişinizde 10 TL’den başlayan ekstra fırsatları da yakalamak her kullanıcıya sunulan bir avantaj.

haberdenizli.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER