Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ilk kez TBMM’deki meclis modelinin örnek alındığı yeni meclis düzeni ile gerçekleşti.

D E G İ A D’da Bayrak Değişimi D E G İ A D’da Bayrak Değişimi

DSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, yeni meclis düzeninin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başladı. Meclisin daha aktif olması ve Denizli Sanayi Odası birimlerinin de bu sürece dahil olması için çalıştıklarını kaydeden Kasapoğlu, gündemde yer alan önemli konu başlıkları, güncel ekonomik veriler, Nisan Ayı Oda Faaliyetleri ve gelecek ay yapılması planlanan çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

“YENİ MÜFREDAT DÜZENLEMELERİNDE STK’LARIN GÖRÜŞLERİ DE DİKKATE ALINMALI”

Konuşmasının önemli bir kısmını Millî Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat taslağına ayıran Başkan Kasapoğlu, “Dünyada değişen dengeler ve ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenebilecek şekilde esnek bir yapıyı benimsemesini arzu ettiğimiz yeni müfredat ile ilgili bizim de iş dünyası olarak bazı beklentilerimiz var.” dedi.
Yeni müfredat taslağının çalışmasının kamuoyu ile paylaşılmasını önemli bulduğunu belirten Kasapoğlu, ancak kamuoyunun değerlendirmesine sunulan sürenin yetersizliğine dikkati çekti.
Kasapoğlu, “Millî bilince sahip, ahlaklı, erdemli, milleti ve insanlık için faydalı olanı yapmayı ideal edinmiş; beden, zihin, kalp ve ruh bütünlüğüne sahip nesiller yetiştirilebilmesi için eğitim toplumumuzun en önemli mihenk taşıdır. 84 milyonluk ülkemizin 26 milyonu eğitim sisteminin bir parçası. Bu nedenle görüş almak için kamuoyuna tanınan sürenin değerlendirmeye yetmeyecek kadar kısa olmasının çok ciddi sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim. Bu kısa zaman zarfında müfredatın mevcut eğitim sistemi içindeki eksikliklerle uyumlu bir şekilde tartışılamayacağı görüşündeyim.” ifadelerini kullandı.
Yeni Müfredat Taslağı ile ilgili beklentileri aktaran Kasapoğlu, “Toplumumuzdaki temel beklenti, eğitim içeriklerinin dünyanın değişen koşullarına uygun bir biçimde iyileştirilmesi, düzenlemelerin mevcut sorunların çözümüne odaklanması, eğitimde istikrarı sağlayarak kalıcı bir devlet politikası oluşturulması yönünde.” diye konuştu.
Meslek Liseleri ile ilgili konuyu çok önemsediklerini belirterek, iş dünyası olarak her türlü iş birliğine açık oldukları mesajını veren Kasapoğlu, “Eğitim Müfredatı belirlenirken; iş dünyası olarak, ülkemizi geleceğe taşıyacak nesillerin yetiştirilmesinde etkin bir rol oynamaya hazırız. Ayrıca, meslek liselerinin güçlendirilmesi ve eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi anlamında bu çalışmayı önemli buluyoruz. Eğitim sistemimizin ve müfredatımızın belirlenmesinde her türlü iş birliğine ve katkıya açık olduğumuzu da bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

“DSO’NUN BU ÖNCÜ ROLÜ, DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA DA İLHAM VERECEKTİR”

Türkiye’deki En Mutlu İş Yerleri Listesi’nde Denizli Sanayi Odası’nın da yer almasıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Kasapoğlu, Bu ödülün beraberinde kaliteli hizmet ve daha pek çok başarıyı getireceğini de sözlerine ekledi.
Kasapoğlu, “Denizli Sanayi Odası’nın bu öncü rolü, diğer sivil toplum kuruluşlarına da ilham kaynağı olarak faaliyetlerini geliştirmeleri ve çalışanlarına daha iyi bir iş deneyimi sunmaları için teşvik edici olabilir. Bu sonucun, tüm iş dünyası için bir örnek teşkil ederek, Türkiye’de daha mutlu ve üretken iş yerlerinin oluşmasına katkıda bulunacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

BAŞKAN KASAPOĞLU, MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

Başkan Kasapoğlu, Nisan Ayı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler, çalışmalar ve verilerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.
Başkan Kasapoğlu'nun konuşmasından sonra toplantı, 14-29 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen ve DSO Meclis Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu’nun da katıldığı Çin Seyahati ile ilgili yapılan sunum ile devam etti. Bu sunumda Çin seyahatindeki gözlem, tespit ve öneriler ele alındı.

“VERİMLİLİK ÇALIŞTAYI”

Toplantının devamında, Verimlilik Komisyonu Üyesi İbrahim Onur Yıldırım, Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Yıldırım, yapılması planlanan “Verimlilik Çalıştayı” ile ilgili de bir sunum gerçekleştirdi.
Çivril OSB Müteşebbis Heyeti’ne Odamızı temsilen iki asıl üyenin seçilmesi konusunun görüşüldüğü Meclis Toplantısı, dilek ve temenniler bölümü ile sona erdi.