İnsanlar hayatları boyunca çeşitli hastalık ve rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Bunlardan kimileri büyük hastalıklarken kimileri de normal hastalıklar olabilir. Kişinin fiziksel ve bedensel sağlığı kadar, ruhsal ve davranışsal sağlığı da bozulabilir. Bu durumda da tedaviye ve desteğe ihtiyaç duyulabilir. Üstelik bu da küçük yaşlardan beri olabilen bir durumdur. Pedagog da bu tedavi ve desteği veren uzmanlardan biridir.

Pedagoji Nedir?

Pedagoji, çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan ya da çıkabilecek olan davranış bozukluklarını ve sorunları inceleyerek altında yatan asıl nedeni bulmaya çalışırlar. Bu sebebi bulduktan sonra ise onu tedavi etmek için çalışırlar. Yeni doğandan itibaren, yetişkin sayılabilecek yaşa kadar olan dönemdeki çocuklara destek olurlar. Bu işi yapanlara da pedagog adı verilir. Denizli pedagog imkanları da oldukça fazla ve kaliteli olan yerlerden biridir. Denizli'de yer alan Imago Psikolojiden pedagoji alanında destek alabilirsiniz.

Pedagog Nedir?

Pedagog, yeni doğumdan itibaren yetişkin olana kadar çocuklarda görülebilen ya da sonradan çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen davranış bozukluklarını inceler. Bunların altında yatan asıl sebepleri tespit ederek sorunlara çözüm üretmeyi ve bu davranış sorununu ortadan kaldırmayı amaçlar. Aynı zamanda duygusal ve zihinsel durumlarını da takip ederek gelişimlerini inceler. Ortalama 15 yaşa kadar olan çocuklara pedagoglar bakar. Olası sorunlara karşı da onları hazırlar.

Pedagog ve Psikolog Aynı Mı?

Pedagogla psikolog oldukça karıştırılır. Pedagog, aslında çocuk eğitimcidir. Psikolog ise sorunlara karşı ya da ikili ilişkiler arasındaki sorunlara çözüm bulmaya çalışan ve destek olan kişilerdir.

Çocukların Ne Zaman Pedagog'a Götürülmesi Gerekir?

Anne ve babalar bebekleri doğduğundan beri davranışlarında, zihinsel ya da duygusal durumlarında bir farklılık olduğunu düşündüklerinde hemen bir pedagoga başvurmaları gerekir. Diğer bazı sebepler ise:

  • Davranışlarda ve durumlarında görülen bazı farklılıklar
  • Gelecekteki olası sorunlara karşı hazırlamak
  • Herhangi bir farklılık varsa bunun sebebini anlayarak psikoloğa yönlendirmek için pedagoga başvurulabilir.

Örneğin bir kardeşi olacak olan çocuğa, anne ve babası boşanacak olan çocuğa ya da kreşe başlayacak olan çocuğa pedagog desteği alınması faydalı olacaktır.

Pedagog Nerelerde Çalışır?

Pedagog, aslında yalnızca çocuklarla ilgilenmez. İlgilendiği yaş grubundaki çocukların anne ve babalarıyla da zaman zaman görüşebilir. Çocuklara duygusal destek de verirler. Pedagoglar aynı zamanda hastanelerde, okullarda, kreşlerde yer alabilir. Ya da aile mahkemelerinde çocukların da olduğu durumlarda pedagoglar da yer alabilir. Bunun dışında ise klinik olarak ya da kendi özel ofislerinde danışanlarını kabul ederler.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanından mezun olanlar pedagog olarak görev yapabilirler. Pedagogların yüksek ikna becerisi olmalı, sıcakkanlı olmalı ve özellikle stresli anlarla baş edebilme konusunda destek verebilmelidir. Denizli'de Imago Psikoloji, pedagoji desteğinde de oldukça başarılı ve tercih edilen pedagoglara sahiptir.

 Hemen İmago Psikoloji ile iletişim kurun: https://www.imagopsikoloji.com/