İtalya’da Eğitim Fırsatları

GÜNCEL 19.03.2022, 11:40
İtalya’da Eğitim Fırsatları

İtalya, hem eğitim alanında hem de yaşam tarzı olarak ideal bir ülkedir. Türk öğrencilerin lisans eğitimlerini tamamlamaları için İtalya üniversiteleri birçok avantajı öğrencilere sunmaktadır. İtalya’da eğitim seçenekleri farklı üniversitelerin, farklı branşlarında olmaktadır. Öğrenciler, lisans eğitimlerine devam ederken aynı zamanda kültürel birçok etkinlikten yararlanabilirler. Böylece hem dil hem de kendi gelişimlerine katkıda bulunurlar. Lisans ve yüksek lisans alanında eğitim veren üniversiteler, her bütçeye uygun seçenekleri içermektedir.

Yurtdışı eğitim fırsatlarında öğrenciler kendi vizyonlarını geliştirebilir, farklı kültürleri öğrenebilir. Bu sayede hem dil gelişimi hem de dünya kültürlerine hakimiyet kazanırlar. Tüm bu avantajların meslek hayatına birçok etkisi olmaktadır. İtalya üniversitelerinde dersler ağırlıklı olarak İtalyanca olsa da, İngilizce ders seçenekleri de mevcuttur. Seçilecek branş ve bölüme bağlı olarak ders dili ve ders türleri de değişiklik göstermektedir. Lisans ya da yüksek lisans için farklı şartlar aranmaktadır.

İtalya Bulunan Üniversiteler

İtalya’da bulunan üniversiteler, dünyanın en köklü en başarılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Eğitim konusunda birçok ilki gerçekleştiren üniversiteler, yenilikçi bir eğitim anlayışına sahiptir. Üst düzey eğitim veren üniversitelerden alınacak diploma, aynı zamanda dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır. Bu sayede öğrencilerin yetkinliklerine ve başarılarına uygun iş bulması da kolaylaşmaktadır. İtalya’da eğitim alanında merak ettikleriniz için danışmanlarımız kapsamlı sunumlar yaparak, bilgi akışı sağlamaktadır.

İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin üniversitelerin belirlediği yetenek sınavlarına ya da teorik sınavlara girmesi gerekmektedir. Bu sınav türleri, seçilecek olan bölümlere göre değişiklik göstermektedir. University of Padua ve Politecnico di Torino’da İtalya’nın en çok tercih edilen devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda öğrenciler, özel üniversitelerde de okuma şansı elde edebiliyorlar.

Modern ve yenilikçi bakış açısına sahip olan Universita Commerciale Luigi Bocconi en çok tercih edilen özel üniversiteler arasında yer alıyor. Yurtdışı eğitim fırsatlarını değerlendirirken, profesyonel bir destek almak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bu durum İtalya’da eğitim fırsatları için geçerliliğini korumaktadır.

Üniversiteler ve Eğitim Sistemi

İtalya’da bulunan özel ve devlet üniversiteleri farklı sistemler belirlemişlerdir. Her üniversitenin sınav ve alım süreci farklı olmaktadır. Bu alım süreçleri bölümlere göre teorik sınavlar ya da el becerilerine dayalı yetenek sınavlarından oluşmaktadır. Tıp, veterinerlik ve mimarlık gibi bölümlere merkezi sınav sistemi sonuçlarına göre giriş yapılabilmektedir. Üniversiteler kendi sınavlarını düzenleyerek de öğrenci kabul etmektedir. Mühendislik ve tasarım gibi bölümler bunlardan bazılarıdır.

İtalya’da eğitim veren birçok üniversite Türk öğrencileri için sınavsız hak tanımaktadır. Bunun için Türkiye’deki okullarının not ortalaması ve kazanılan başarılar baz alınarak burslu eğitim seçenekleri yer almaktadır. Lisans eğitimi için 3 yıl, master programı için 1 ya da 2 yıl eğitim verilmektedir. Öğrenciler, okudukları süre boyunca çalışma vizesi ile haftalık 20 saat koşulu ile belirlenen yerlerde çalışabilirler.

Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Yurtdışı eğitimi alacak kişiler tarafından en çok merak edilenlerde bir tanesi de konaklamadır. İtalya bu konuda gelişmiş seçeneklere sahip bir ülkedir. Öğrencilerin kazandıkları üniversitelerin içindeki yurtlarda konaklama imkanı elde edebilmektedir. Üniversite yurtları genel olarak 1 ile 4 kişi arasında konaklama seçeneklerine sahiptir. İtalya’da en ekonomik konaklama üniversite yurtları olmaktadır.

Üniversitelere yürüme mesafesindeki evler de en çok tercih edilen ekonomik konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır. Birkaç öğrencinin birleşerek tuttukları evler de öğrenci bütçesini zorlamamaktadır. Bu evler genellikle rezidans ya da modern yapılar olmaktadır. Şehir merkezinde yer alan bu evler, okuldan sonra çalışacak öğrenciler için ideal seçenekler arasında yer alır.

Bir öğrenci aile yanında kalarak, masrafsız bir şekilde konaklama seçeneklerinden yararlanabilir. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerimizi Pava Education olarak tüm danışmanlarımız ile uygun ve güvenilir bir ailenin yanına yerleştirmekteyiz. Siz de yurtdışı eğitim fırsatlarını değerlendirmeyi istediğiniz zaman Pava Education en mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
23
açık