Zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılacağı üzere kanunen araç sahipleri için bir zorunluluktur. Araçların bu tarz bir sigortaları yoksa trafiğe çıktıklarında cezai işlem uygulanır. Bu nedenle araç sahibi olarak bu zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekir. Yasal yükümlülük olan bu sigorta yılda bir kez yapılır. En geç poliçenizin bittiği gün yenilemeniz gerekir. Bu şekilde herhangi bir ceza durumundan kaçınabilir, aracınızı trafiğe güvenle çıkarabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Çeşitleri ve Kapsamı Nelerdir?

Belirlenen poliçe koşulları, araca ve aracın türüne göre değişir. Örneğin, otomobil için belirlenen zorunlu trafik sigortası fiyatları ile motosiklet için belirlenen fiyatlar farklı olur. Farklı sigorta şirketlerinin poliçe kapsamı değişiklik gösterebilir. Bu yüzden poliçenizi yaptırmadan önce çeşitli sigorta firmalarının tekliflerini değerlendirmeniz gerekir. Poliçe gibi kapsam da farklı olabilir. En genel olan poliçe için aşağıdaki kapsam listesi oluşturulabilir;

●      Gerçekleşen herhangi bir trafik kazası sonucu karşı tarafta oluşan maddi hasarın karşılığı,

●      Kaza sonrası ev ve işletme gibi üçüncü kişilerin mallarına verilen hasar,

●      Kamuya ait olan mallara istenmeden verilen zararın karşılığı,

●      Kaza esnasında karşı araçta bulunan ve yaralanan kişilerin tedavi masrafları,

●      Kaza sonucu karşı araçta bulunup vefat eden kişilerin defin işlemlerinin masrafları,

●      Kaza nedeniyle çalışamaz hale kişiler ve kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin masrafları poliçe kapsamına göre karşılanır,

●      Kaza sonucu kusurlu olmayan kişilerin avukatlık masrafları sigorta kapsamında ilgili sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Zorunlu trafik sigortasının kapsamının genişliği sigorta poliçenizin detaylarına bağlıdır. Dilerseniz zorunlu trafik sigortanızın kapsamını kaza sonrası çekici hizmeti gibi ek teminatlar ekleterek genişletebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Önemli Hususlar

Sizin için en uygun trafik sigortası fırsatını seçip zorunlu trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra trafiğe rahatlıkla çıkabilirsiniz. Ancak poliçe seçiminde bazı önemli detaylara dikkat etmeniz gerekebilir.

Öncelikle, trafik sigortası yaptırmadan önce sizin için uygun olan sigorta şirketini seçmeniz gerekir. Aracınız ve sizinle ilgili bu şirkete verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Sigorta poliçenizi yaptırırken aracınızın markası, modeli gibi bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek bunu sağlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sizin için hazırlanan poliçeyi dikkatlice okumalısınız. Poliçenizin her bölümünü detaylı bir şekilde okumanız ve varsa sorularınızı sormanız faydalı olacaktır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırırken hasarsızlık indirimi de alabilirsiniz. Poliçenizdeki hasarsızlık indirimi sizin için daha ekonomik bir ödeme planı oluşturulmasına katkı sağlayabilir. Kullandığınız aracınızla daha önce hiç kaza yapılmamış ise hasarsızlık indirimi sayesinde daha uygun bir rakam ödemeniz mümkün olabilir. Eğer ilk kez sigorta yaptırıyorsanız, yıl içinde herhangi bir kaza durumu olmazsa bir sonraki poliçede indirimi alabilirsiniz. Sizin için hazırlanan sigorta poliçesinde hasarsızlık indirimi uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Trafik sigortası hesaplama, aracın ve sizin özelliklerinize bağlıdır. Bu hesapta aracın modeli ve sizin kaza geçmişiniz en önemli belirleyicidir. Bu nedenle her teklif kişiye özeldir. Aynı marka ve model araca sahip kişiler için bile teklifler değişik verilir. Bu nedenle herhangi bir firma sabit fiyat uygulaması yapmaz.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Uygun Şirket Seçimi

Sigorta acentelerine gitmeden güvenilir sigorta şirketleri aracılığıyla internet üzerinden teklif alarak sigorta şirketi seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde sadece bir sigorta firmasına bağlı kalmazsınız. Farklı firmaların sizin için özel olarak sunduğu fırsatlara ulaşmak için Sigortayeri üzerinden zorunlu trafik sigortası teklif al seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Sigortayeri, sizin için en önemli ve güvenilir sigorta firmalarından teklif alır. Sadece size özel olan bu tekliflerden bütçenize ve poliçe tercihinize göre birini seçebilirsiniz. Kolay bir şekilde aldığınız poliçe ile aracınızla güvenle seyahat edebilirsiniz.