Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde Türk müziğinin ülkemizin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amacıyla Türk Sanat Müziği koroları kuruldu.  Sarayköy Halk Eğitim Merkezi’nde de 3 müzik öğretmeni ve 48 kursiyerle koro oluşturuldu. 

Her yaş grubundan kursiyerin yer aldığı koro Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde ilk sahnesini aldı. “Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz” projesi kapsamında düzenlenen Türk Sanat Müziği konserine Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, Kurum Müdürü Halil Kaya, kurum ve daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sanatsever vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başlayan konserin açış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan yaptı.

Müdür Bülent Akhan, " Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce başlatılan 'Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz' projesi çerçevesinde Halk Eğitim Merkezimiz bünyesinde Türk Müziği korosu kurulmuştur. Her yaştan bir araya gelen değerli kursiyerlerimizin her gün icra ettiği sanat çalışmalarının ardından bugün birbirinden güzel eserleri seslendirecek" dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, "Sarayköy'de bir ekip ruhu görüyorum. Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve öğretmenlerimiz ortak bir fikir ile hareket ediyor. Bu çok güzel. Değerli Sarayköy Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş, eğitimimize büyük katkılar sunuyor. Teşekkür ederiz. Sanat bizim için çok önemli. Atatürk'ün 'Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından birisi kopmuş demektir.' sözlerinin düsturu ile hareket ediyoruz. Hayat boyu eğitim yelpazemizi 360 derece olduğunu ve sizler bizlerden ne isterseniz arz temenni değil, talep temelli olarak sizlerin hizmetinizde olduğumuzu bildirmek istiyorum. Ben bize bu organizasyonda ev sahipliği yapan Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş'a, kıymetli ekibine, emeği geçen değerli öğretmenlerimize ve koro ekibimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, "Koro ekibimizi görünce çok heyecanlandım. Hayat boyu öğrenme projesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha burada görmüş oldum. Sanat ve kültüre önem veren bir ilçeye sahibiz. Sanatta, sporda, eğitimde, Sarayköy'ün en üstte temsil edilmesi bizleri mutlu ediyor. Sarayköy Belediyesi olarak vatandaşlarımızın istekleri ve ilçemizi ileriye götürecek her projenin destekçisi olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyor; Türk Sanat Müziği Korosu'nda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Muhayyer, hicaz, nihavent makamlarındaki eserlerin seslendirilen konser misafirlerine eşsiz bir gece yaşattı. Misafirlerini kendisine hayran bırakan koro performansı sonunda ayakta alkışlandı.

konser-2-3konser-3-2konser-1-4