Poliüretan kaplama malzemesi, bir poliolün ve izosiyanat ile karıştırılıp içerisine uygun katalizörler ve katkı maddeleri ile reaksiyona sokulması ile oluşturulan bir koruyucu ve yapıştırıcı malzemedir. 

Bu kaplama, zemin dayanıklılığını artırmak, zemini korumak ve estetik bir görünüm sağlamak ile çeşitli kimyasal, mekanik ve hava koşullarına karşı direnç sağlamak amacıyla kullanılır.

Poliüretan kaplamanın avantajlarında ilk sırayı dayanıklılık almaktadır. Poliüretan kaplama, yüksek mertebede mukavemet sağlar. Bu kaplama, çizilme, darbe ve aşınmaya karşı dayanıklıdır, böylece kaplanan yüzeyin ömrü uzatılır. Kimyasal maddelere karşı direnci endüstriyel alanlarda yaygın olarak tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kullanıldığı alana kazandırdığı estetik görünüm, poliüretan kaplamanın pürüzsüz ve parlak bir görüntüye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Farklı renk ve desenlerde tasarlanabilen zeminler, kullanılan alanın amacına uygun olarak tasarlanabilmektedir. Bu özelliği ile birçok alanda estetik bir dokunuş sağlamaktadır. Poliüretan kaplama, kolay bakımı ve temizliği ile de kolay ve zahmetsiz bir yüzeye sahiptir. Sıvı ve lekeleri yüzeyinden iterek, zahmetsiz bir temizlik imkanı oluşturur.

Poliüretan Kaplamanın Kullanım Alanları

1. Ahşap Yüzeyler: Mobilya, ahşap zeminler, merdivenler gibi ahşap yüzeyler poliüretan kaplama ile korunabilir ve estetik bir görünüm kazanılabilir.

2. Otomotiv Endüstrisi: Otomobil parçaları, araç gövdeleri ve jantlar gibi otomotiv bileşenleri poliüretan kaplama ile korunabilir ve dayanıklılık bölümü.

Denizli’ye 4 madalya getiren sporcular gözünü olimpiyatlara dikti Denizli’ye 4 madalya getiren sporcular gözünü olimpiyatlara dikti

3. Endüstriyel Zeminler: Fabrika zeminleri, depo alanları ve atölyeler gibi yoğun kullanılan alanlar poliüretan kaplama ile korunabilir ve temizlenebilir kolay bir yüzey elde edilebilir.

4. Metal Yüzeyler: Metal parçalar, borular ve esnek elemanlar gibi metal yüzeyler poliüretan kaplama ile korunabilir ve kırılmaya karşı direnç kopması.

Poliüretan kaplama, dayanıklılık, kimyasallara dayanıklılık, estetik görünüm ve kolay bakım gibi birçok avantaj sunan bir kaplama türüdür. Ahşap, otomotiv, endüstriyel ve metal gibi birçok ürün yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kaplama, yüzeyleri korumak ve uzun ömürlü bir görünüm sağlamak için etkili bir çözümdür.