HABERDENİZLİ.COM

Yaz aylarında sık meydana gelen böcek ısırmaları gündeme düşmeye devam ediyor. Acıpayam ilçesi Apa mahallesinde 3 gün içinde 4 kişi örümcek ısırması sonrası hastaneye kaldırıldı. 

Denizli’de Gazeteciler Sağlık Taramasından Geçirildi Denizli’de Gazeteciler Sağlık Taramasından Geçirildi

Edinilen bilgilere göre, Karadul isimli örümcek, Acıpayam Apa mahallesinde 3 gün içinde 4 kişiyi hastanelik etti. Son olarak dün yaşanan vakalarda 2 erkek 1 kadın hastaneye kaldırıldı. Hastalardan 2'si Pamukkale Üniversitesi'nde tedaviye alınırken 1 kişi de Denizli Devlet Hastanesi'nde tedavi ediliyor. Kadın hastanın tedavisi sürüyor. Ölümcül bir tehlikesi yok. 

denizli-acipayam-karadul-orumcegi-isirmasi-apa-hastane-1


KARADUL ÖRÜMCEĞİ HAKKINDA

Karadul örümceği, 30 bin örümcek türünden muhtemelen en çok bilinen ve korkulan bir örümcek türüdür. Her ne kadar bütün örümcekler her türlü semptomlara neden olduğu düşünülüyor olsa da, örümceklerin insanları nadiren ısırdıkları ve gerçekte çoğu örümcek ısırmasının cilde zarar vermediği bir gerçektir. Tarantula gibi çok büyük örümceklerin ısırması acı verici olabilir. Aksi takdirde, ılıman bölgelerde, korkulan tek örümcek karadul ve kahverengi örümcektir.
Karadul örümcekleri, yaklaşık yarım inç uzunluğunda gövdesi olan orta büyüklükte bir örümcek türüdür. İsmini, dişinin çiftleşmeden sonra erkekleri kaçınılmaz olarak öldürdüğü inancından türetilmiştir. Beş tür karadul örümcek türü vardır ve Güney karadul ve kuzey karadul örümceği en yaygın olanlarıdır.

• Güney karadul örümceği: Bu örümceğin alt kısmında belirgin kırmızı kum saati görüntüsü ile birlikte parlak, siyah ve küresel karına sahiptir.

• Kuzey karadul örümceği: Bu örümceğin karnının üst yüzeyinin ortasından aşağıya bir sıra kırmızı leke ve alt yüzünde iki çapraz çubuk bulunurr. Ayrıca bu çizgiler sarı veya beyaz olabilirken örümceğin kendisi kahverengi ya da kırmızı bacaklara sahiptir.

Karadul örümcekleri gececidir, bu nedenle geceleri aktiftirler ve karanlık köşeleri veya yarıkları tercih ederler. İnsan konutlarından kaçındıkları söylenir, ancak dış alanlar ve garajlar gibi alanlarda bulunurlar. Sadece dişi karadul rahatsız edildiklerinde ve özellikle yumurtalarını korurken ısırırlar. Bu örümcek türü ılıman iklimlerde yaygındırlar ve genellikle üzüm bağlarında, dış mekân tuvaletlerinde veya döküntülerin biriktiği diğer korunaklı alanlarda görülürler. Bu alanlar örümceklerin ağ kurması ve av tutması için mükemmel alanlardır. Her ne kadar insanlar karadul örümceğinin zehirli ısırmasından korkuyor olsalar da, pek çok kişinin inandığından daha az ölümcül olabilirler. Karadulun ısırığı zararlı olabilir, ancak nadiren ölümcüldür.

KARADUL ÖRÜMCEK ISIRMASININ BELİRTİLERİ

Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği’ne göre, karadul örümcek ısırıklarının hepsi zehirli değildir. Bildirilen bilgilere göre sadece dişiler ısırır. Buna ek olarak, zehir bir örümcek için değerlidir. Karadul örümceği, ısırılan kişinin sinir sistemini etkileyen bir protein zehri üretir. Bu nörotoksik protein, bir hayvan tarafından salgılanan en güçlü zehirlerden biridir. Örümcek zehrin ne zaman enjekte edeceğini ve ne kadar salacağını seçebilmektedir. Karadul örümcekleri, hayatının tehlikede olduğunu hissettiği zaman zehrini enjekte eder, ayrıca zehirsiz bir ısırık semptomlara neden olmayabilir. Zehirli bir örümcek ısırığı belirtileri ilk başta görünmeyebilir, ancak daha sonra gelişebilmektedir, yani belirtilerin görünmesi birkaç saat sürebilir. Bu ısırık yerinde biraz ağrı ve şişlik ile birlikte diğer semptomlarda ortaya çıkabilir. Karadul örümceği ısırığının diğer belirtileri aşağıdaki gibidir:
• Deride döküntü veya kaşıntı
• Şiddetli mide ağrısı
• Midede, omuzlarda ve sırtta güçlü kas krampları
• Yoğun göğüs ağrısı ve gerginliği
• Mide bulantısı ve kusma
• Baş ağrısı
• Terleme
• Göz sulanması
• Nefes almada zorluk
• Artan kan basıncı
Karadul Örümceği Isırığı ve TedavisiKaradul örümcek ısırığına maruz kalan kişi yukarıdaki semptomları yaşıyorsa hemen acil sağlık servislerine başvurmalıdır. OSHA, ağrının 8 ila 12 saat boyunca devam edebileceğini, ancak diğer semptomların birkaç gün sürebileceğini de belirtmiştir.

Kaynak: Bilgiustam