Bayram tatili bitti, dönüş telaşı başladı Bayram tatili bitti, dönüş telaşı başladı

Hemşehrilerinin taleplerini duyuran, çiftçilerin sulama bedeli taleplerinin gecikmeksizin karşılanması ve indirime gidilmesi gerektiğini söyleyen Biçer Karaca’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle: İktidarın üreten çiftçiler üzerindeki eziyeti her geçen gün yeni uygulamalarla ağırlaşıyor. Çiftçileri üretimden koparmak, ithalata mecbur bırakmak için her türlü yolu deneyen siyasi iktidarın bu kez sulama birlikleri vasıtasıyla sulama bedelleri üzerinde keyfi uygulamasıyla karşı karşıyayız.

SULAMA BİRLİKLERİ KARARINA ÇİFTÇİDEN TEPKİ

Denizli Acıpayam ve Tavas bölgesinde Sulama Birliği, geçtiğimiz yıl ton başına 3,90 kuruş olan sulama bedeli devlet desteğiyle 1,95’ten çiftçi kullanımına sunulmuştu. Sulamadaki enflasyon yüzde dört yüzlere çıkmış olmalı ki! Sulama birliklerinde alınan karar ile, devlet desteği kaldırıldı. Yetmezmiş gibi geçen yıl ton başına 3,90 olan sulama bedeli bu yıl 7 TL 60 kuruşa çıkarıldı. 2023’te ton başına sulama bedeline 2024’e gelindiğinde yüzde 400’lere varan zam yapmış oldular.

DEVLET DESTEĞİYLE BEDEL EN AZ YARIYA İNDİRİLMELİ

Devlet desteği mecburidir. Üreten çiftçilerin üretime devam etmesini istiyorsanız, Tavaslı Acıpayamlı Çallı üreten tüm çiftçilerin üretmesini istiyorsanız sulama bedeli üzerinde 2024 yılı için de devlet desteği sunulmalıdır. Ton başına 7,60’a çıkarılan sulama ücretinde, devlet desteğinin en az yarıya kadar indirilmesini tüm çiftçiler adına talep ediyoruz. Eğer bunu çiftçilere eziyete son vermezseniz üretimden kopacak. Bu ülke üretmezse nasıl kalkınacak? Gülizar Biçer K Araca