Bu yıl Denizli genelinde meydana gelen kuraklık ve yüksek sıcaklıkların etkisi ile hasat dönemi daha erken başladı. Denizli'nin Güney İlçesine bağlı Aydoğdu Mahallesinde kekik hasadı gerçekleşti.

Gerçekleştirilen kekik hasadına Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Güney ilçe Kaymakamı Ahmet Murat Türbe, Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, İlçe Müdürleri ile teknik personellerin yanı sıra muhtar ve çiftçiler katıldı. 

ÜRETİMİN YÜZDE 90'I DENİZLİ'DEN

2023 yılında İlimizde 19 bin 714 ha alanda 26 bin 983 ton kekik üretimi gerçekleştirilmiş olup, Pamukkale, Güney, Çal, Buldan, Bekilli, Tavas ve Kale İlçelerimiz  üretimin en yoğun yapıldığı yerlerdir. Ülkemiz kekik ekim alanlarının % 91,2’sine sahip olan İlimiz, üretimin % 89.6’sını karşılamaktadır. 

Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge konuşmasında; “Türkiye genelinde kekik üreticilerinin karşılaştığı sıkıntılar, özellikle pandemi döneminde Tıbbi Aromatik bitkilere olan ilginin artmasıyla daha belirgin hale gelmiştir. Talebin ani artışı, üreticileri hızlıca üretim kapasitelerini artırmaya yönlendirmiş ancak talep dengesizliği ve içinde bulunduğumuz ekonomik koşulların belirsizliği, üreticilerin karar alma süreçlerini zorlaştırmıştır. Ayrıca, yağış miktarındaki değişimler ve yabancı otların zararı, kekik üreticilerinin karşı karşıya olduğu diğer zorluklardan PA’ yı öne çıkarmıştır. PA konusunda Ankara’dan gelen Avrupa Birliği misyon heyeti ise ürünleri geriye doğru izleme konusundaki başarılı adımları takdirle karşılarken, üreticilere gerekli uyarıları yaparak sorunların çözümüne katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, kekik üreticileri arasında yapılan çalıştaylar ve toplantılar, sektördeki işbirliğini güçlendirerek sorunlara ortak çözümler bulma konusunda önemli bir adım olmaktadır.

Bu yıl, geçen yıllarda kekiklerine bakamayan üreticilerin fazla olmasından dolayı ayrıca ben bu işi kolay bir iş olarak görüyordum, ek iş olarak ben bunu yapabilirim, Hafta sonları uğraşarak da nasıl olsa bir şekilde idare ederim diyen, diğer insanların da öyle olmadığını görerek bıraktığı bir yıl oldu.  Bu nedenle biraz hem alan düştü hem yağışın olmamasından dolayı yabancı otlarda gelişmedi sıcaklıkların etkisiyle de ürün miktarı da tabi biraz az. Yani bu iş böyle böyle dengeyi bularak gerçekten bu işi yapan üreticiler emeğinin karşılığını alacaktır,” dedi.

2024 yılında yaklaşık 150 bin dekar alandan 12-14 bin ton civarında rekolte beklenmekte olup kekik piyasasında fiyatlar ürünün kalite ve randımanına göre 40-50 TL/kg civarındadır.

Denizli Kekik Dunya Guney1

DENİZLİ KEKİĞİ COĞRAFİ İŞARET BELGELİ

Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun Coğrafi işaret tescil belgeli “Denizli Kekiği” ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Vali Coşkun, "Aydoğdu Mahallesi'nde devam eden kekik hasadına katılarak çiftçilerimizin emeklerine ortak olmak istedik. Üreticilerimizin alın teriyle ortaya çıkan bu ürünlerin ekonomimize önemli katkıları var. Her bir çiftçimize bereketli ve hayırlı kazançlar diliyorum," dedi.

Denizli'de 8 Otobüsün Güzergahı Değişti Denizli'de 8 Otobüsün Güzergahı Değişti

Denizli Kekik Dunya Guney3

DÜNYANIN İHTİYACINI KARŞILIYORUZ

Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü başta olmak üzere pek çok kullanım alanı bulunan kekik, ülkemizin tıbbi ve aromatik bitkiler dış ticareti içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünyada kekik dış ticaret hacmi doğadan toplananlarla birlikte 25 bin ton civarındadır. Bunun yaklaşık % 70-75’i ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. 2023 yılında 16.966 ton kekik ve 68,5 ton kekik yağı ihracatından 55,2 milyon $ gelir elde edilmiştir. Bu verilere göre Dünya kekik üretimi ve ticaretinde Denizli ayrı bir yere sahiptir. İlimizde üretilen kekikler başta ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda, Fransa, Japonya ve Avustralya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilmektedir.
Konuşmaların ardından kekik üreticileri ile birlikte sektörün sorunları ve çözümlerine yönelik istişarede bulunuldu.

Denizli Kekik Dunya Guney4Denizli Kekik Dunya Guney2