Taşyaran vadisi, Uşak ilinin Yenişehir Köyü yakınlarında bulunan, eşsiz coğrafi güzelliği ile görenleri hayran bırakan turistik bölgelerden biridir. Uşak-İzmir yolu arasında kalan Taşyaran vadisi, içerisinde kanyonların ve tabiat parkının olduğu büyük bir yerdir. Vadi, birçok turist tarafından ziyaret edildiği için etrafına kafe ve restoran işletmeleri açılmıştır. Sakin ve doğa ile iç içe bir gün geçirmek isterseniz, Taşyaran Vadisi oldukça uygun bir rota olacaktır.

Taşyaran Vadisi Nerede?

Taşyaran Vadisi, Uşak-Kula yakınlarında bulunmaktadır. Konum itibari ile bulunması zor olmadığı gibi şehirde birçok tabela da konuma ulaşmak isteyenlere yol gösteriyor. Arabayla Uşak-İzmir yoluna çıktığınızda, Taşyaran Vadisi tabelalarını göreceksiniz. Vadi tabelasını takip ederek gittiğinizde, ortalama 1,5 km kadar sürmektedir. İl merkezine çok uzak olmadığı için kolaylıkla ziyaret edebilir, günübirlik gezip dönebilirsiniz.

Taşyaran Vadisi’ne gitmek için şehir içinde araba kiralayabilir veya toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Turistik bölgelerine ulaşım kolaylığı sağlayan şehirde birçok otobüs ve dolmuş mevcut. Vadi içerisinde gezerken kullanabileceğiniz merdivenler ve yol bulmanıza yardımcı olan tabelalar da var. Bu sayede kolaylıkla aradığınız yerleri bulabiliyorsunuz.

Taşyaran Vadisi Özellikleri Nelerdir?

Taşyaran Vadisi, adını taşıdığı coğrafi özelliklerinden almıştır. Taşyaran Vadisi özellikleri arasında öncelikle bu vadinin nehir suyunun taşları yararak oluştuğunu söylemek gerekiyor. Gediz Nehri suları, kayaları yarmış ve burada görmeye değer bir kanyon ortaya çıkarmış. Kanyonları incelediğinizde, oldukça estetik ve göz kamaştıran bir yapısı olduğunu görüyorsunuz.

Taşyaran Vadisi’nde oluşan bu yarıklar, muhtemelen binlerce yılda meydana gelmiştir. Coğrafya derslerinde sıklıkla adını duyduğumuz bu coğrafi özellik, vadide tüm detaylarıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Bölgenin özelliklerinden diğeri ise çok sayıda özel kayaçların oluşmasıdır.

Güncel Uşak Haber ve gelişmelerini anlık olarak okuyucularına aktaran Uşak Güncel’in bildirdiğine göre; Taşyaran Vadisi Gnays olarak adlandırılan, kayaçların başkalaşım geçirmesi halinde ortaya çıkan özel kayaçlar barındırıyor. Bu kayaçlar iki şekilde ortaya çıkabiliyor. Magmatik kayaçlar veya Tortul kayaçlar başkalaşıma uğruyor ve ortaya granit, daha sonra ise Gnays çıkıyor.

Taşların dönüşümlerinin eşsiz görünümünü izleyebileceğiniz Taşyaran Vadisi’nde, nehir suyunun akışı manzarasını daha da özel kılıyor. Akarsu, bahar ve yaz aylarında ziyaret ettiğinizde etrafı serinletiyor ve rahatlıkla gezmenize imkan tanıyor. Kış aylarında seyahat etmek isterseniz, buz tutan suyun ortaya çıkardığı küçük buzul gölleri görmeden dönmeyin.

Taşyaran Vadisi kayaçlar ve nehir suyunun bir araya geldiği, birçok coğrafi yapıyı görme şansı sunan özel bölgelerimizden biridir. Uşak’a gittiğinizde, Taşyaran Vadisi’ne toplu taşıma araçları veya şahsi araçlarınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Vadi içerisinde gezebileceğiniz bir tabiat parkı da var. Dilerseniz gününüzü burada piknik yaparak geçirebiliyorsunuz.

Taşyaran Vadisi Ne Zaman Gezilir?

Uşak, Ege bölgesinde kalan, sıcak iklime sahip olan bir kenttir. Yaz aylarında çok sıcak olsa da Taşyaran Vadisi’nden akan nehir suyu, havasını değiştiriyor. Genellikle serin bir bölge olduğu için yaz aylarında tercih edebilirsiniz. Kış turizminde de Taşyaran Vadisi gezilecek yerler arasına adını yazdırıyor. Kış aylarında buz tutan nehir suyunun oluşturduğu manzara oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda şehirde termal kaynaklardan yapılan bir kayak merkezi de var.

Taşyaran Vadisi ile Birlikte Nereler Gezilir?

Taşyaran Vadisi, Uşak iline bağlı olan turistik bir bölgedir. Bu bölgenin yakınlarında bir tabiat parkı bulunuyor. Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı olarak adlandırılan bölgede, piknik yapabilir, etrafındaki işletmeleri ziyaret edebilirsiniz. Birçok kafe ve restoran bulunan alanda, ücretsiz tuvaletler de var. Birçok ihtiyacınızı bölge içerisinde karşılayabileceğiniz için rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Taşyaran Vadisi’ne yolunuz düştüğünde, Uşak il merkezi ve yakın köylerini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihi dokuları ve doğal güzellikleri ile büyüleyen Uşak, müzeler, kanyonlar, tarihi kentler bakımından son derece zengin. Antik kentlerine ücretsiz girebilir, müzelerine 5 TL gibi uygun fiyatlarla girebilirsiniz. Şehirde Roma İmparatorluğu, Osmanlı, Büyük İskender gibi önemli imparatorluklar yaşamış ve her birinden izler kalmış. Bu izleri, Arkeoloji müzesinde açık bir şekilde görebiliyorsunuz.

Taşyaran Vadisi Ne Kadar Sürede Gezilir?

Uşak, Ege’nin küçük ve tatlı illerinden biridir. Bu şehri ziyaret ettiğinizde, seyahat sürecinizin uzun olmasına gerek yok. Gezmek istediğiniz birçok yeri aynı gün içerisinde gezip görebilirsiniz. Ancak özel bir dokuya sahip olan Taşyaran vadisi için en az 3-4 saat ayırmalı, detaylarını görmelisiniz.

 

Kaynak: https://www.usakguncel.com/yasam/tasyaran-vadisine-nasil-gidilir-h189.html