Denizli ve Afyon’un da aralarında bulunduğu Türkiye’nin dört bir yanından gelen mağdurlar meydandan seslenirken, Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ferhat Salman, staj ve çıraklık mağduriyetlere de son verilmesi için çağrıda bulundu.

MAĞDURLAR HİÇBİR ŞEKİLDE BİR BAŞKA SEÇİMİN VAADİ OLMAYACAĞIZ

Staj ve çıraklık bünyesinde milyonlarca gencin çocukluktan itibaren çalıştıklarını ifade eden Salman, bu kapsamda yapılan sigortaların emeklilikte başlangıç sayılmasının bir lütuf olmadığını belirterek, “14-15 yaşında çocuktan uzun vadeli-kısa vadeli sigorta ayrımını yapmasını nasıl bekleriz. Yıllardır bu mağduriyet yaşanıyor. Her seçim öncesi çözüleceği yönünde vaatler veriliyor, seçimler geçiyor ve mağduriyet devam ediyor. Staj ve çıraklık mağdurları hiçbir şekilde bir başka seçimin vaadi olmayacaktır” dedi.

BEKLENTİMİZ MAĞDURİYETİN ÇÖZÜLMESİ YÖNÜNDEDİR

Stajyerlerin tüm dönemlerde fedakârca çalışmalara katıldığını ifade ederek, korona döneminde de, deprem bölgesinde de aktif olarak çalışmaların gerçekleştirildiğini hatırlatan Salman, “Her sıkıntıda elini değil tüm bedenini taşın altına koyan gencecik emektarlar elbette hak ettikleri sigorta başlangıcını almalıdırlar. Beklentimiz, çalışma hayatında reform yapacağız denildiğine göre Staj mağduriyetinin de çözülmesi yönündedir. Meclisin kapanmasına az bir süre kalmış, siyaset seçim sathına oturmaya başlamıştır. Tüm bunlara rağmen hükümetimizin geride mağdur bırakmayacak şekilde düzenlemeler yapacağına inancımız tamdır. Ülkemiz güçlü, ekonomimiz gelişmiştir. İmza yetkisi olan makamlar sıkıntımızın farkındadır. Elbette en kısa sürede bu mağduriyeti bitireceğine tüm kalbimizle inanıyoruz” ifadelerini kullandı.