Tavas Belediyesi toplu sözleşmede rekor kırdı Tavas Belediyesi toplu sözleşmede rekor kırdı

Yörük kültürünü yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam eden Tavas Belediyesi tarafından Altınova Mahallesi’nde düzenlenen deve güreşleri geniş bir katılımla gerçekleşti. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas İlçe Kaymakamı Mutlu Köksal, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Koyun-Keçi Birliği Başkanı Kadir Özdemir, İlçe protokolü, çevre İl ve İlçelerden de yoğun katılım ile sezonun en büyük deve güreşleri gerçekleştirildi. 
Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık; “Altınova Mahallemizde deveciliğin geçmişi 1953 yılına dayanmakta ve o yıllarda 250 yi aşkın deve bulunmaktaydı. Altınova’da devenin çok oluşu köyde ticari faaliyetin hızlı olmasına sebep olmuştur. Bu sebeple ekonomik anlamda en önemli geçim kaynaklarından olan deve, esnafların ve mahalle halkının geçiminde önemli bir yere sahipti.
Cumhuriyetimizin 100. yılında ikincisini düzenlediğimiz, geleneksel hale gelen Deve Güreşleri’ne ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Tavasımız farklı kültürel zenginliklerimizi ve değerlerimizi barındırıyor. Bizi biz yapan değerlerimize geçmişte sahip çıktığımız gibi, bugün de sahip çıkmaya devam ediyoruz. Böylesi güzel etkinliklerle Yörük Kültürümüzü yaşatmayı amaçlıyoruz. İnşallah hep birlikte bu değerlerimizi koruyarak nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz. Güreşlerimize pehlivan develeriyle katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum“ dedi. sezonun-en-buyuk-deve-guresi-3sezonun-en-buyuk-deve-guresi-1sezonun-en-buyuk-deve-guresi-2