Tarihi diziler arttı Denizli'de kılıç sektörü canlandı

Türkiye’nin en önemli bıçak üretim merkezlerinden birisi olan Yatağan’ı bünyesinde barındıran Serinhisar’da git gide azalan kılıç ve bıçak sanatının yeniden canlanması için kurs açılıyor.

Tarihi diziler arttı Denizli'de kılıç sektörü canlandı

HABERDENİZLİ.COM

Türkiye’nin en önemli bıçak üretim merkezlerinden birisi olan Yatağan’ı bünyesinde barındıran Serinhisar’da git gide azalan kılıç ve bıçak sanatının yeniden canlanması için kurs açılıyor. Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş, kursu açmak istediklerini ancak öğrenci bulamadıklarından yakındı. Serinhisar’a bağlı Yatağan Türk kimliğini kazandıktan sonra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bıçak üretim merkezi haline geldi. Ustalarıyla globalleşen dünyada bir marka haline gelen Yatağan’da bu sanatı yapan ustalar ise yaşlanıyor. Son yıllarda Diriliş Ertuğrul gibi tarihi dizilerin artmasıyla yeniden canlanan kılıç sektöründe çalışacak usta bulamayan Yatağanlılar, çözüm ararken Serinhisar Belediyesi git gide azalan kılıç ustalığı için yeni yetenekler oluşturmak amacıyla kurs açmaya karar verdi. Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş, bu kapsamda Serinhisar Halk Eğitim Merkezi ile irtibata geçti. Kurs için olur alan Kobaş, kursun açıldığını ancak eğitecek genç bulamadıklarını söyledi. Belediyede basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kobaş, öğrencinin ben buradan gelecekte para kazanamam düşüncesiyle eğitimden kaçtığını söyledi.

 Kobaş, “Ancak son dönemlerde Yatağan Kılıcına olan ilgi arttı. Özel siparişle çalışan kişiler var. Gençler korkuyor ama bir reklamla her şey çözülür. Devlet kademesinden Cumhurbaşkanı, Başbakan gelse Valinin vereceği ile hediye Yatağan Kılıcı’dır. İlçemizde kılıç ustası 3-4 kişi kaldı. İnanın insan üzülüyor. Bunu Kültür Bakanlığımı kim el atacaksa atsın. Testicilik ve Kılıç ustaları artık kayboluyor. Bir an önce bu sanatları koruma altına almamız gerekiyor” dedi.

Usta ellerden çıkan Serinhisar kılıcı tarihte çok önemli yere sahiptir. Serinhisar’da üretilen kılıçların diğer kılıçlardan ayıran özelliğini çoğumuz bilmeyiz. Belediye Başkanı Kobaş Serinisar kılıcını ayıran özelliğini şu sözlerle açıklıyor;

 “Serinhisar kılıcı diğer kılıçlar gibi değildir. Kılıcı yapan usta uç kısmını kalın yapar sebebi ise kılıcı savaştığını kişiye indirirken üste kısmındaki kalınlığın ağırlığı ile daha kolay indirir. Böylelikle karşıdaki manevrasından önce manevra yapmış olursun Bu da savaşlarda büyük kazanç sağlar. Serinhisar kılıcı alırken buna dikkat edin” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 12 ay Önce

Serinhisar kılıcı değil YATAGAN KİLİCİ !!!!!!!

Ahmet
Ahmet - 12 ay Önce

Serinhisar kılıcı değil o Denizli haber Yatağan Palası adını aldığı gibi Yatağan Kasabasının kılıcı

Ethem Kaya
Ethem Kaya - 12 ay Önce

Sayın Belediye Başkanımız Yatağan Kılıcımızın reklamını yapmış, finalde de Serinhisar kılıcı deyip bağlayıvermiş. Büyükşehire geçişle birlikte Yatağan Serinhisar a mahalle yapılmıştır şimdi açıp bakmayacağım tarihe amma bakıldığında Serinhisar Kızılhisar iken belde idi ve ilçelik kısmında Yatağan la ikisi arasındaki tercih Kızılhisar dan yana yapıldı. Zaten mevcut pozisyonda Yatağan mahalle olamayacak kadar büyüktür Serinhisarın kaldıramayacağı büyüklüktedir. Her fırsatta kelime oyunları ile sindirmeye çalışmaktan vazgeçin artık. Yatağan kefe yaylasını Serinhisar yaylası yapmaya kalktınız şimdi de kılıcına göz diktiniz. Kurs açılacaksa Yatağan da açılmalıdır. Serinhisarın nedir meşhurdur bardağı eski adıyla Gılsa Bardağı o yüz tutmadımı unutulmaya onu Serinhisar da canlandırın. Serinhisar kutuyemişde markalaşmalıdır uzmanlaşmalıdır Çorum'a leblebiyi yapıp Çorum leblebisi diye sattıracağınıza Serinhisar leblebisi diye sattırın. Yatağanın yaptığı Yatağan a Serinhisarın yaptığı Serinhisaradır. İkisinin diktiği elbiseler kendilerinedir uğraşmayın Yatağan Kılıcı bol gelir Serinhisara uymaz kimyasını bozar. Geçmişten bugüne baktığınızda Yatağan sadece çakı bıçak üretimi yaparken zaman içinde el sanatları merkezine dönüşmüştür ve talebe göre de ürün yelpazesini sürekli geliştirmektedir. Siz en iyisimi alt üst yapı belediyecilik hizmetleri harici Yatağanla ilgili açıklama yapmayın sayın başkanım, Az önce dediğim gibi Yatağan Serinhisarın kucağına sığmayacak kadar büyüktür ve kendi yolunu yürüyecek kadar akıllı ve yetişkindir...

SIRADAKİ HABER
banner1243