Kanser taramalarına ulaşımda sıkıntı yaşayan kadınların ayağına kadar giderek, kanser tarama faaliyetinin ulaşılabilirliğini arttırması amaçlanan Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün Mobil Kanser Tarama Tırının Sarayköy’de yaptığı çalışma dikkat çekti. 
Sarayköy’de bir ay boyunca bin 26 kadına rahim ağzı kanseri ve meme kanseri taraması yapıldı. 70 kişinin meme kanseri, 26 kişinin ise rahim ağzı kanseri riski taşıdığı belirtilerek ileri tetkik ve teşhis için hastanelere sevk edildi. 
Denizli İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonu ile önemli bir çalışma yürüttüklerini ifade edene İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hakan Çabuk, “ Erken evrede teşhis edilen kanserin tedavi edilme oranı çok yüksektir. Bu yüzden erken teşhisin önemini geniş kitlelere yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçemizde bir ay boyunca bulunan Mobil Kanser Tarama Tırında yoğun bir talep oldu. Kanser taraması için vakit bulamayan bayanlara yönelik yaptığımız çalışma sonrasında 96 kişide şüphe edilerek hastaneye sevkini talep ettik” dedi. kanser-1