banner1348

Diş Macunu Deyip Geçmeyin...

Vatandaş olarak daha iyi bir diş temizliği isteriz ama Piyasadaki çok çeşitteki diş macunları kafanızı karıştırıyor olabilir. Kararsız kaldığınız durumda size en doğru yönlendirmeyi, dişlerinizi yakından tanıyan diş hekiminiz yapabilir.

Diş Macunu Deyip Geçmeyin...
banner1336
Ancak iş, diş macunu seçimine geldiğinde biraz kararsız kalırız. Oysa ki birçok diş macunu farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bir diş macunu çürük oluşumunu azaltıcı veya başlangıç seviyesindeki çürükleri tamir ve tedavi edici özelliğe sahipken, bir diğer diş macunu ise, diş eti hastalıklarını engelleyici veya tedavi edici özelliğe sahip olabilir. 

LEKE ÇIKARICI DEĞİL BEYAZLATICI OLANI SEÇİN

Eğer dişlerinizde çok sarılık varsa dişlerinizin renginin açılmasını istiyorsanız, tabii ki dişlerinizi beyazlatıcı bir diş macunu seçeceksiniz. Öncelikle seçeceğiniz diş macunu leke çıkarıcı değil, beyazlatıcı özelliğe sahip olmalı. Çünkü leke çıkarıcı macunların içeriğinde bulunan aşındırıcı maddeler sürekli kullanımda dişlerinize zarar verebilir. Eğer dişlerinizdeki lekelerin temizlenmesi istiyorsanız, böyle bir diş macunu seçebilirsiniz. Ancak bunu sürekli kullanmamalısınız. Aksi takdirde dişlerinizin üzerinde zaman içinde bazı çizikler oluşacak ve dişleriniz daha hızlı lekelenmeye başlayacaktır. Beyazlatıcı diş macunlarının ise farklı farklı özellikleri vardır. Hangi beyazlatıcı diş macununun sizin için daha iyi olduğunu diş hekiminizden veya kendiniz sırayla her birini deneyerek bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey; bilinen ve iyi bir markanın ürününü kullanmak olmalıdır."

Bunun yanında tabikide diş macunu kadar da diş fırçasıda önemli, "Eğer ailenizde diş eti hastalığı yatkınlığı varsa veya şeker hastasıysanız; diş eti iltihabı rahatsızlığına yakalanma olasılığınız çok daha yüksektir",  "Böyle bir durumda diş etleri için olan macunlardan sık sık kullanmanız, sağlıklı diş etlerine sahip olmanızda önemli bir rol oynar. Diş eti hastalığı ortaya çıkmışsa, bunun tedavisinde mutlaka diş hekiminin yapacağı müdahale fayda sağlar. Ancak diş eti hastalığından korunmak için bu tip diş macunlarının kullanılması da hastalığı engeller. Başlangıç seviyesinde bir diş eti hastalığınız varsa; bu macunlar ve doğru bir bakım ile bu rahatsızlık iyileşebilir. Diş eti hastalıklarında macun kadar fırçalar da önemlidir. Yine diş hekiminizden hangi diş fırçasının sizin için daha uygun olduğunu öğrenmeniz gerekir. Diş etlerinizi tahriş etmeyen sertlikte bir fırça kullanmanız önemlidir."

ÇÜRÜK VARSA MACUN HASSASİYETİ ORTADAN KALDIRMAZ

Uzmanlara göre "Dişlerinizde hassasiyet sorunu sorun yaşıyorsanız, hassasiyet giderecek macunlar sizin için faydalı olacaktır", Eğer dişinizi çok sert fırçalama yapıyorsanız bu da hassasiyete davetiye çıkarabilir. Aynı zamanda dişleri boyun bölgesine aşınmalar meydana gele bilir ve bu bölgelerde soğuk-sıcak hassasiyeti rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Böyle bir durumda hassasiyet giderici macunlar bir süre işe yarar. Ancak sert fırçalamaya devam ediyorsanız; yani hassasiyete sebep olan ietken ortadan kalkmadıysa, hassasiyetiniz tekrar başlar. Uyurken diş sıkmak veya gıcırdatmak da soğuk-sıcak hassasiyetine sebep olabilir. Diş sıkmayı önleyici bir tedavi görmüyorsanız; hassasiyet giderici macunlarının etkinliği bir süre sonra azalacak, tekrar soğuk-sıcak hassasiyeti başlayacaktır. Soğuk-sıcak hassasiyeti aynı zamanda çürük dişlerde de görülebilir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa diş macunları hassasiyeti kaldırmada işe yaramaz" diyerek uyardı.

YETERLİ SÜREYİ VE DOĞRU FIRÇALAMAYI ÖĞRENİN

Dişlerinizde çok fazla diş taşı oluşuyorsa; tartar önleyici diş macunları diş taşı oluşma süresini geciktirir diyen Uzmanlar, "Tabii bunun yanında yine kullanılan fırçanın özelliği ve doğru fırçalama şekli de önem kazanıyor. Eğer dişlerinizi yeterli sürede ve doğru şekilde fırçalamıyorsanız; tartar önleyici diş macunları çok da faydalı olamayacaktır. 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER