Çocuklarda Okul Fobisi

Okulların açılmasına sayılı günler kala Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Hüsnü Menteşoğlu bir açıklama yaptı. Menteşoğlu okula yeni başlayacak çocukların ailelerine büyük görevler düştüğünü dile getirdi.

Çocuklarda Okul Fobisi

Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Hüsnü Menteşoğlu bir açıklama yaptı.
Okullar açılmadan önce, okula yeni başlayacak çocuklara, okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu, tehlikesiz, güvenli ve yararlı bir yer olduğunu,  orada birçok yeni arkadaşları olacağını, yine orada birçok yeni şey öğreneceklerinin empoze edilmesi gerektiğini belirten Menteşoğlu ailelere çocuklarına kendi güzel okul anılarını anlatarak okula gitmeye özendirmelerini tavsiye etti. Menteşoğlu şöyle devam etti: “  Çocuğun okula gitmesinin, çocuğun büyüdüğü anlamına geleceği vurgulanmalıdır. Çocukla birlikte çarşıya çıkıp okul alışverişi yapmak, kalemler, silgiler vb. almak çocuğa haz verir ve okul korkusunu yenmesinde büyük rol oynar. Çocuğun okula gitmesinin çok bağımlı olduğu annesini ve evini kaybetmesi anlamına gelmediği anlatılmalıdır. Çocuk suçlanmamalı, zorlayıcı ve sert davranılmamalı, korkutulmamalı, tehdit edilmemelidir” dedi.

Kararlı Olmak Çok Önemli
Okula gitme konusunda anne ve babanın farklı fikirde olmasının çocuğun üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceğini anlatan Menteşoğlu “Anne ve baba aynı frekansta ve kararlı olmalıdır. Örneğin anne çocuğun kesinlikle okula gitmesini isterken, baba bu sene gitmeyiversin dememelidir” dedi.  Çocuk okula gitmek istemiyor diye ebeveynlerin ağlamasının, üzülmesinin, kızmasının, çocuğa öfkelenmesinin, çaresizlik duygusu yaşamasının, çocuğun da psikolojisini bozacağından dolayı yanlış olduğunu dile getiren Menteşoğlu şöyle devam etti: “ Eğer anne çok fevri ve duygusalsa çocuğa ilk hafta okula giderken babası eşlik etmelidir. Anne babanın çocuğun okula gitmesi konusunda kararlı olması en önemli noktadır. Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamak çocuğun psikolojisi için çok yanlış bir davranıştır. Ayrıca okula gitmek istemeyen çocukların aileleri öğretmenlerle de iş birliği yaparak çocuğa okulu sevdirme konusunda yardım alabilir. Tüm bunlara rağmen okul fobisi bir haftadan uzun sürüyorsa aileler bir psikologdan veya psikiyatri uzmanlarından destek alabilir” dedi.

                        

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2012, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER