Rektör maaşı, üniversitelerde görev yapan akademisyenlere ödenen ücret olarak tanımlanmaktadır. Üniversitelerin en üst yöneticileri rektörlerdir. Akademik ve idari açıdan üniversitenin pek çok sorumluluğunu üstlenirler. Görev yaptıkları üniversitenin akademik personellerinin yönetimi, üniversitenin bütçe planlaması, öğretmen ve öğrencilerin resmi işleri ile ilgilenmektedirler.

Rektör maaşı belirlemede etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. Rektör maaşı farklılıklarının en önemli nedeni, görev yapılan kurum ve rektör için ayrılan bütçedir. Rektörün iş deneyimi, akademik başarısı da maaşa etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Nasıl Rektör Olunur?

Rektör olmak için üniversitelerin aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Rektör olma şartları devlet tarafından belirlenmektedir. Yaş sınırı ve kişinin akademik derecesi ile rektörlük için aday gösterilmesi gibi şartlar bulunmaktadır. Ülkemizde üniversitelere rektör atamaları, Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Motorine İndirim Geliyor! İndirim Perşembe Günü Pompaya Yansıyacak Motorine İndirim Geliyor! İndirim Perşembe Günü Pompaya Yansıyacak

Rektör adayı olan kişilerin atama yapılmadan önce en fazla 67 yaş sınırında olması gerekmektedir. Ancak rektör olan kişi görevi süresi içerisinde yaş sınırı doldurmuş olsa bile görevden alınmamaktadır. Bir kişi en fazla 2 kez rektör olarak seçilebilmektedir. Rektör olmak isteyen kişilerin, Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından Cumhurbaşkanına aday olarak gösterilmesi gerekmektedir.

Rektör Maaşları Ne Kadardır?

Rektör maaşları 2024 yılı itibari ile geçen yıla oranla  %40 oranında artış göstermiştir. Rektör maaşı ortalama olarak 41.600 TL’dir. Kişinin mesleki deneyimi ve görev yaptığı üniversitenin bütçesine göre aldığı maaş da artış göstermektedir.

Kaynak: https://yenimaas.com/rektor-maasi/