Ray armatür hem duvarda  hem de tavanda kullanılabilir. Bu aydınlatma yöntemi, bir veya birden fazla ray spotların bir veya birden fazla ray hattı üzerine yerleştirilmesi ve ray içinde hareket etmesinin yanı sıra 360 derece dönebilme ve farklı yönlerde ışık yayma özelliğine sahip olması ve böylece kullanılabilmesidir. Herhangi bir alanı kolayca aydınlattı ve ışığı istenilen herhangi bir noktaya vurgulayabilirsiniz.

Görseller Çevrimiçi Pazarlama Stratejilerini Nasıl Dönüştürür? Görseller Çevrimiçi Pazarlama Stratejilerini Nasıl Dönüştürür?

 Raylı armatür ile aydınlatma yapmak isteyenler için belki de aydınlatma piyasasında raylı armatür çeşitlerinin çok fazla olması nedeniyle spot çeşidini ve beraberindeki aksesuarları seçmek biraz karmaşık ve zordur, bu yüzden bu yazımızda sizler için hazırladık. Farklı alanlardaki ray ışıklarının tüm türlerini ve uygulamalarını kapsamlı bir şekilde incelemek için, bu makale ayrıca mevcut seçenekler arasından alanınız için doğru ray ışığını kolayca seçebilmeniz için ray spotları satın alırken önemli noktalardan bahsedecektir.

Raylı ışık türleri

Belirtildiği gibi, aydınlatma pazarında birçok farklı tipte ray spot bulunmaktadır. Aydınlatma pazarındaki ray spotlar görünüm, güç tüketimi, montaj yöntemi, teknik ve kalite göstergeleri açısından farklı kategorilere ayrılmaktadır. Örneğin, tek fazlı bir rayda kullanılan tek fazlı bir ray armatürleri ve üç fazlı bir rayda kullanılan üç fazlı bir ray spot, birçok ray spot türünden biridir. Üç fazlı rayda, rayın içindeki ray ışıklarının bir kısmını açık, bir kısmını kapalı tutabilirsiniz. COB ray armatürü, genellikle diğer ray armatürlerine göre daha iyi bir ışık kalitesine sahip olan en kaliteli ve en iyi ray armatür türlerinden biridir ve günümüzde diğer tüm ray armatürler daha popülerdir. Aslında COB, ışık çipi ile ilgilidir ve çip yerleştirme teknolojisi anlamına gelir.

Kart üzerindedir (Chip On Board). Daha yüksek kaliteye ek olarak, COB raylı sporlat  da daha güzel bir etkiye sahiptir. Ayrıca ray spotlar  çeşitleri güç tüketimine göre sınıflandırılabilir ve bu nedenle diğer ray spotlar çeşitleri arasında 60 watt, 35 watt, 25 watt ve 15 watt ray spotlar sayabiliriz; Bu spot armatürlerin her biri kullanım şekline, tavan yüksekliğine ve gerekli adede göre belirli bir mekana uygundur. Örneğin, 60 watt'lık bir raylı ışık, yüksek veya uzun mekanlarda kullanılabileceği gibi, vitrinler gibi daha fazla dikkat çekmek için daha fazla ışığa ihtiyaç duyan aydınlatma alanlarında da kullanılabilir.

Mimarlar ve tasarımcılar arasında oldukça popüler olan ray ışıklarının en güncel ve popüler türlerinden biri de Dark Light ray ışığıdır. Oldukça güzel bir gövde tasarımına sahip olan koyu ışıklı ray armatürler ışık kaynağı belli bir mesafeden görülememekte ve sadece mekana olan ışık etkisi görülebilmektedir. Böylece bu armatür, minimum aydınlatma ile dekoratif alanlarda güzel bir şekilde kullanılabilir.

Ancak, alan aydınlatması için neden raylı ışık kullanmalıyız sorusu da olabilir, bu nedenle raylı aydınlatmanın bazı avantajlarından bahsettik ve aşağıdakiler, alanınızı aydınlatmak için bir raylı ışık kullanma konusunda size güven verecektir:

1. Raylı armatürleri sıva üstü, sıva altı ve askılı olarak tavana ve duvara monte edebilme

2. 360 derece dönebilme ve tüm alanları aydınlatabilme

3. Rayın içindeki ışıkların çok rahat ve kolay montajı

4. Hafif ray, herhangi bir şekilde, boyutta ve her yerde kullanılabilir.

5. Sınırlı alan kullanımı ile daha fazla aydınlatılması gereken alanlarda kullanılabilir.

6. Kaliteli ve güzel ışık, özellikle yerel ve vurgulu ışık yaratmak

7. Çok yüksek çeşitlilikte ray ışığı ve onu projenin ihtiyaçlarına uyarlamak için yüksek güç

Hepsi, mekanınızı ve projenizi aydınlatmak için ray armatürlerini kullanmanın avantajları ve nedenleri arasındadır. Ray armatürler hakkında daha fazla bilgi almak ve ayrıca alanınızın aydınlatması hakkında ücretsiz danışmanlık almak için Ecowat teknik ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.