EKONOMİ VİTES KÜÇÜLTTÜ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, hükümetin orta vadeli programda daha önceki tüm makrohedeflerin bir başka bahara ötelendiğini belirterek “Türk ekonomisi hedef küçülttü” dedi.

POLİTİKA 10.10.2014, 17:36 10.10.2014, 17:38
EKONOMİ VİTES KÜÇÜLTTÜ
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan,  Başbakan Yardımcısı  Ali Babacan tarafından açıklanan Orta Vadeli Programı (OVP) eleştirdi. 
Açıklanan verilerin ekonomide hedef küçültme anlamına geldiğini belirten Ayhan, “Görünen o ki, Orta vadeli programda daha önceki tüm makrohedefler bir başka bahara ötelendi. Türkiye ekonomisi yön değiştirmiş ve hedef küçültmüştür.Ekonominin geleceği AKP döneminde bir türlü hayata geçirilemeyen, muğlak ve etkileri ancak uzun vadede ortaya çıkabilecek olan ve her programda tekrarlanan sözde yapısal reformlara bağlanmıştır. Bu yapısal reformlar tabi ki gereklidir. Ama 12 senedir niçin hayata geçirilmemiştir. Bunlar bugünkü kısa ve orta vadeli problemlere çözüm değildir. Hükümetin gerçekçi politikaları Türkiye'yi istikrar içinde büyütecek ekonomi politikalarına ihtiyacı bulunmaktadır. AKP'nin ithalata ve inşaata dayalı sanayi modeli çökmüştür. OVP'de; Büyüme hedefi daraldı. Zaten GSYH dolar bazında üççeyrektir daralıyordu. Kişi başına GSYH altı senedir yerinde sayıyor. Kur varsayımları gerçekçi değil. Gerçekçi olmayan ortalama kur varsayımları ile bile 2014 yılında dolar bazında GSYH azalıyor” dedi.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)