Ankara’da Kızılcabölük rüzgârı esiyor

Denizli’nin el dokuması tekstil ürünleri ile ünlü Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Belediyesi tarafından el dokuması tezgâhlarında dokunan kumaşların tanıtımı Ankara’da yapılıyor.

Ankara’da Kızılcabölük rüzgârı esiyor

Denizli’nin el dokumatekstil ürünleri ile ünlü Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Belediyesi tarafından el dokuması tezgâhlarında dokunan kumaşların tanıtımı Ankara’da yapılıyor. Ankara Zafer Çarşısı Sergi Salonu’nda açılışı yapılan “Kızılcabölük el dokuma ürünleri ve tekstil ürünleri sergisi” 20 ekim tarihine kadar gezilebilecek. Serginin açılış törenine Sağlık eski Bakanı MHP MYK üyesi Prof. Dr. Osman Durmuş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, DSP Genel Sekreteri Dr. Hasan Erçelebi, DSP Genel Sekreter Yardımcısı Müzeyyen Okur, AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, önceki dönem AK Parti Denizli Milletvekili Salih Erdoğan katıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan Kızılcabölük Belediye başkanı Abdülkadir Uslu, “Kızılcabölük bezi ya da kumaşı 700 yıllık geleneksel metotlarla üretilmeye devam ediyor. Ahşap tezgâhlarda, kök boyalarla da üretim yapılıyor. Sanayileşmeyle birlikte yarı otomatik ve tam otomatik dokuma tezgahlarında da üretim devam ediyor. Bizim özellikle üzerinde durduğumuz, geleceğe taşımaya çalıştığımız üretim şekli, “el dokuması geleneği”. Kızılcabölük’te dokumanın her çeşidi rahatlıkla yapılabilir. Fason üretim de gerçekleştiriliyor. Son dönemlerde belediyemizin kurmuş olduğu “Göz nuru el sanatları Merkezi”nde Kızılcabölük bezi ile el sanatlarını buluşturduk. Katma değeri yüksek ürünler üretmeye başladık.”dedi.

Bayanlar eğitimden geçirildi

Halk eğitim merkezi ile birlikte düzenledikleri kurslarla belde sakini bayanlara tekstil ve konfeksiyonla ilgili eğitim verdiklerini, ninelerin çeyiz sandıklarından çıkan desen, motif ve işlemelerin aynen Kızılcabölük kumaşına uyarlandığını belirten Başkan Uslu, “Kızılcabölük’te perdeden masa örtüsüne, çarşaftan yatak örtüsüne, yorgandan seccadeye,  giysiden iç çamaşıra kadar her çeşit ürün üretiliyor. ‘Truva’, ‘Fetih’, ‘Çocukluğumun Bağ Bozumu’ gibi birçok dizi ve filmde kullanılan giysilerin kumaşları Kızılcabölük’te üretildi. Tarihi Kentler Birliği’ne de üye olan beldemizde doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizi dokuma ürünleri ve dokuma atölyelerimizle bütünleştirdik. Ahmet Paralı Yöresel el sanatları ve tekstil müzesi, Müftüler müzesi ve Çarpına Müzesi olmak üzere 3 müzeye sahip olan Kızılcabölük, yöresel damak tadıyla da öne çıkmayı başardı. Bugün Kızılcabölük kebabı, Kızılcabölük helvası ve Kızılcabölük erik turşusu yemek için beldemize çevre illerden ziyaretçi gelmektedir” diye konuştu. Konuşmaların ardından 20 Ekim’e kadar ücretsiz gezilebilecek serginin açılışı yapıldı. 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER