Uzmanlar Uyardı 7 Şiddetinde Deprem Olabilir

Denizli için bir uyarı daha geldi. Bir gün içinde Denizli'de 30’dan fazla depremin meydana geldiği bölge için 7 büyüklüğünde bir depremin oluşabileceği belirtildi. İTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Fethiye-Burdur fay hattının geçmişte olduğu gibi 7 büyüklüğü aşan bir deprem üretebileceğini söyledi.

GÜNCEL 20.03.2019, 12:41
Uzmanlar Uyardı 7 Şiddetinde Deprem Olabilir
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Sabah saatlerinde meydana gelen ve AB ile ABD tarafından büyüklüğü 6.0 olarak ölçülen Yeniköy depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor. 9.34’te meydana gelen Kandilli Rasathanesi tarafından 5.7, AFAD tarafından 5.5 olarak ölçülen deprem için bölgede AFAD arama kurtarma çalışması başlattı. İl Sağlık Müdürlüğü bölgeye çok sayıda 112 ekibi sevk etti. Bölgede AKUT, DAK gibi arama kurtarma dernekleri de çalışmalarına başladı. Can kaybının yaşanmadığı bölgede 3 kişinin hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. Bölgede çok sayıda eski evde kullanılamaz hale geldi.

UZMANINDAN CİDDİ UYARILAR

Depremin ardından NTV canlı yayınına katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, bölgenin sürekli olarak hareketli olduğunu söyledi. Artçıların bir süre daha devam edeceğini ifade eden Tüysüz, “Ege Bölgesi için sürekli olarak uyarılarımızı yapıyoruz. Bölge sürekli hareketli. Denizli'de son büyük depremin ardından Acıpayam İlçesi'nde birçok artçı sarsıntı meydana geldi. Bu sarsıntıların bir süre daha sürmesi bekleniyor.

7 ŞİDDETİNDE DEPREM ÜRETEBİLİR

Depremin olduğu bölge Fethiye-Burdur fay hattı üzerinde bulunuyor. Bu fay hattı birbirine paralel birçok faydan oluşuyor. Bu deprem de bu faylardan birisinin kırılması sonucu oluştu. Bu hat üzerinde geçmişte 1970’te Burdur’da 1971’de de Fethiye’de 7 şiddetini aşan depremler oldu. Fethiye-Burdur hattı bu şekilde büyük bir depremi üretebilecek güçte. Bizim tek yapmamız gereken, gerekli önlemleri almak” dedi.

Yorumlar (3)
BiTürk 10 ay önce
Bilmeden ne konuşmuşunuz be Fethiye hattından bile olmadı o deprem
Metin kaya 2 yıl önce
Fethiye fay hattı her an faaliyete geçebilir. 8.9 büyüklüğünde olacak bu debremde ege denizi 20 metre yükseklecegi olasalıvı var. Yerin 22.5 kilometre altında büyük bir enerji birikimi oldugu her geçen gün hızla genleşerek İzmir körfezinden marmaraya uzantı oluşturduğu gözlendigi tespit edilmiş.
nazmi arslan 2 yıl önce
abi 5.7 oldu götümü zor tutum ya (: