Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı bu yıl 17. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

GÜNCEL 06.03.2022, 18:21 07.03.2022, 11:24
Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde (EGS) yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda 247 firmanın katılımıyla kapılarını açan Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nda açılışa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Aydoğan, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Denizli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ve daha birçok sektör temsilcisi katıldı.

Açılışta konuşan Denizli İl Müdürü Yılmaz ERKAYA "Geçmişten bugüne, birçok medeniyete beşiklik etmiş ilimiz; sahip olduğu geniş ovaları, verimli toprakları, zengin ekolojisi ve jeotermal kaynakları ile Ülkemiz tarımının lokomotif illerinden birisidir. Coğrafi konumu itibariyle Denizli; bitkisel ve hayvansal üretimde; arazi varlığı, işgücü, iklim ve ekolojik özellikleri bakımından birçok ilde olmayan değerlere sahiptir. Tarım ve hayvancılık sektörü; sosyal ve ekonomik açıdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve ilimiz için de hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek öneme haizdir. Sanayi, turizm ve tekstil ve tarım alanlarındaki başarılar Denizli'yi dünya çapında tanınan bir yer haline getirmiştir. İl merkezi bir sanayi kenti görünümünde iken ilçeler ve mahallelerde halkın büyük çoğunluğu geçimini tarımdan sağlamaktadır. 2021 yılında 18.245 ton kekik üretimi ile Türkiye kekik ihracatının %86’sını, üretilen leblebinin ise %80’ini Denizli karşılamaktadır. Yine 114.530 da alanda ceviz üretimi ile Türkiye’de 1. Sırada; 341.611 da alanda üzüm üretimi ile Türkiye’de 3. Sırada yer almaktadır." dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci konuşmasında, kentte tarımsal üretimi artırmak ve kırsal bölgelerin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Denizli’nin turizm ve sanayinin yanında bir tarım şehri olduğunu kaydeden Değirmenci, “Çiftçimizin daha çok üreterek kazanması, Denizli ve ülke ekonomisine katkı sağlaması için destek olmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyemiz her zaman üreticimizin yanında olmayı sürdürecek. Bu vesile ile fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci ve törene katılan diğer protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri ve davetliler stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı

Tarım Fuarı 17. Kez Çiftçileri Ağırladı


 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu