Genç Adamı Öldürüp Benzinle Yakan Canilere Ceza Yağdı

İzmir’de 2005 yılında ortadan kaybolup, 2020 yılında öldüğü tespit edilen Orhan Karaoğlan’ın cinayet zanlılarını, 15 yıl sonra yanmış bir cesetle birlikte olay yerinde bulunan sigara izmaritleri ele verirken; genç adamı emniyet kemeri ile boğup sonra da benzin dökerek yakan katil zanlılarından Serkan Oğuz’a ağırlaştırılmış müebbet, Mehmet Yüksel ve Yakup Aldemir’e müebbet hapis cezası verildi.

GÜNCEL 17.02.2022, 12:30
Genç Adamı Öldürüp Benzinle Yakan Canilere Ceza Yağdı

İzmir’de oto alım satım işi ile uğraşan Orhan Karaoğlan, 2005 yılında ortadan kayboldu. Denizli’de yaşayan ailesi ortadan kaybolduğu tarihte henüz 24 yaşında olan Orhan Karaoğlan’a ulaşamayınca, polise kayıp başvurusunda bulundu. Polisin her yerde aradığı Karaoğlan’ın izine ulaşılamayınca dosya rafa kaldırıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılı başında kurulan özel ekip, kayıtlara kayıp şahıs olarak geçen Orhan Karaoğlan dosyasını raftan indirdi. Karaoğlan’ın o dönemde irtibatlı olduğu kişileri takip eden polis ekipleri, 40’ı aşkın kişinin ifadesine başvurdu. 2 yıl boyunca yapılan çalışmanın ardından Karaoğlan’ın, ortağı Serkan Oğuz (45), personelleri Mehmet Yüksel (48) ve Yakup Aldemir (44) tarafından, alacak verecek meselesi nedeniyle çıkan tartışma sonucu bir otomobilde emniyet kemeriyle boğulduğu, üzerine benzin dökülerek yakılan cesedinin de Manisa’nın Salihli ilçesindeki bir dere yatağına atıldığı tespit edildi. Oğuz’un başka bir suçtan dolayı cezaevinde olduğu belirlenirken, diğer şüphelilerden Mehmet Yüksel Denizli’de, Yakup Aldemir ise İzmir’de operasyonla gözaltına alındı.
Yanmış cesedin kimliği ise İzmir Adli Tıp Kurumu tarafından belirlendi. Orhan Karaoğlan’ın babasından alınan kan örneği, yanmış cesetten alınan DNA örnekleri ile karşılaştırıldı. Yapılan ‘moleküler genetik inceleme’ sonucunda yanmış erkek cesedinin yüzde 99,99 ihtimalle Karaoğlan’a ait olduğu belirlendi.
Karaoğlan’ın cesedinin yer yer kömürleşme derecesinde yandığı ifade edilen Adli Tıp Kurumu raporunda, ölüm nedeninin saptanamadığı ancak solunum yollarında is bulaşığı görülmediğinden ve kanda karbonmonoksit tespit edilmediğinden dolayı yanma olayının şahsın ölümünden sonra meydana geldiği ifade edildi.

15 yıllık sigara izmaritleri ele verdi

Olay yerinde yapılan arama sonucu elde edilen 2 adet sigara izmariti de DNA araştırması için Ankara Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğüne gönderildi. Sigara izmariti üzerine bulaşmış tükürük örneğinin erkek genotip özellikte olduğu, sarma sigara izmariti üzerine bulaşmış tükürük örneğinde ise 2 farklı erkeğin genotip özelliğin karışık olarak bulunduğu belirlendi. Şüpheliler Yüksel, Oğuz ve Aldemir’den alınan DNA örnekleri, sigara izmaritlerinden alınan örneklerle uyuşunca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 şüpheli hakkında “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı.
Davanın İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen son duruşmasına tutuklu sanıklardan Yakup Aldemir ile Mehmet Yüksel ve taraf avukatları salonda hazır bulunurken, diğer tutuklu sanık Serkan Oğuz ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
Karar öncesi son sözleri sorulan tutuklu sanık Yakup Aldemir, “Beni 3 yaşındaki kızım üzerinden tehdit ettiler. Orhan’ın öldürülmesi olayına karışmadım, suçsuzum” dedi. Öldürülen Orhan Karaoğlan ile bir sorunu olmadığını söyleyen tutuklu sanık Mehmet Yüksel ise son savunmasında “Olaydan 3 ay önce onların yanından ayrıldım. Orhan, Serkan ve Yakup üçü birliktelerdi. Orhan'ı ben öldürmedim” diye konuştu.

Kaynak: İHA - DENİZLİ
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu