Denizli’de Ayva Hasadı Devam Ediyor

Denizli'nin Tavas ilçesinde devam eden Ayva hasadına Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdullah Ali Sevin, Tavas Belediye Başkan Yardımcısı Ali Karakaş, Tavas Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu, Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Nas, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

GÜNCEL 04.11.2020, 16:37 04.11.2020, 16:47
Denizli’de Ayva Hasadı Devam Ediyor

HABERDENİZLİ.COM

Hasat sonunda İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir ve beraberindeki heyet Süleyman Yağlıca'ya ait işletmeye giderek ayva üretimi ve hasatla ilgili yapılan işlemler hakkında detaylı bilgiler aldı.

Denizli'de 8 bin 969 dekar alandan ayva yetiştiriliyor. Meyve veren yaştaki ağaç sayısı 294 bin 998 adet, meyve vermeyen yaştaki ağaç sayısı 143 bin 357 adet olmak üzere toplam 438 bin 355 ağaçta ayva üretimi yapılmakta olduğu öğrenildi. Denizli'de ayva üretimi 6 bin 737 ton, Denizli ayva üretimi bakımından Ege Bölgesinde birinci, Türkiye sıralamasında üçüncü sırada yer almakta olduğu öğrenildi.

Ayva yetiştiriciliği; uygun iklim, arazi, toprak yapısına göre birçok ilçede yapılmakla birlikte ağırlıklı olarak Pamukkale, Honaz, Çal, Tavas ve Baklan ilçelerinde yoğunlaşmaktadır. Honaz ve Pamukkale ilçesi ayva yetiştiriciliğinde öne çıkmaktadır.

Denizli'de yetiştirilen ayva hoş kokulu, sarı renkli, güzel görünümlü, meyve eti gevrek, sulu, yenildiğinde mayhoş, tadı elma ile şeftali arasında olan ağır bir meyvedir. Son yıllarda kurulan ayva bahçelerinde tercih edilen ağırlıklı çeşit eşme çeşididir.

Yüzde 90-95 i ihraç (Denizli'den başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Arap ülkelerine) edilmekte, geri kalan yüzde 10 unu ise iç piyasada tüketilmektedir.

Denizli'nin Pamukkale-Irlıganlı, Honaz-Kızılyer ve Tavas ilçelerinde yetişen 1.sınıf kalitede olan ayvalar viyollere konularak ambalajlanıp AB ülkelerine ve Rusya’ya ihraç edilmekte olup o ülkelerde özellikle Türk halkı tarafından sofralık olarak tüketildiği, ayva üretimi yapan diğer illerden alınan ihraç edilmeyen yani 1.sınıf olmayan ayvaların gayrinizami şekilde (dökme) kasalanarak sanayi amaçlı kullanılmak üzere reçel, jöle, marmelat ve meyve suyu v.b. olarak da değerlendirilmektedir.

Denizli'de ayva hasadı 18 Ekim itibariyle başlamış olup halen devam etmektedir. Ayva satışları çeşit ve kaliteye göre 3,50-4,00 TL/kg arasında alıcı bulmuştur.

banner1640
Yorumlar (0)