Akıncı Hidroelektrik Santrali devreye girdi

Türkiye’nin öncü entegre kuruluşlarından Bereket Enerji Grubu’nun, 99 MW (megawatt) kurulu güce sahip Akıncı Hidroelektrik Santrali devreye girdi.

GÜNCEL 23.11.2018, 13:58
Akıncı Hidroelektrik Santrali devreye girdi

HABERDENİZLİ.COM

Tokat’ın Reşadiye ve Niksar ilçe sınırları içinden geçen Kelkit Irmağı’nın üzerinde kurulan Akıncı HES, yıllık 400 GWh (gigawattsaat) elektrik üretim kapasitesi ile 231 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak. Regülatör iletim kanalı, 40 metre çapındaki denge bacası ve elektromekanik ekipmanları ile en son teknoloji kullanılarak ekonomiye kazandırılan Akıncı HES, yıllık 230 bin tonun üzerinde karbondiksit (CO2) emisyonunu önleyecek ve doğaya yaklaşık 436 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunacak.

Bereket Enerji Grubu CEO’su İdris Küpeli, "Ülkemizin enerjide arz güvenliği ve yerli kaynaklarla enerji üretiminin artırılmasının, Akıncı HES’i devreye alarak istihdam yaratmanın ve dışa bağımlılığı azaltarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten, Küpeli, Enerji yatırımlarının, ülke ekonomisi ve kalkınması için hayati önem taşıdığını, Bereket Enerji Grubu olarak bu bilincin sorumluluğunda olduklarını dile getirdi. 

Akıncı Hidroelektrik Santrali’nin üretime başlamasıyla Bereket Enerji Grubu’nun yenilenebilir enerji üretimindeki kurulu gücü 1.000 MW üzerine çıktı ve tamamı yerli kaynaklardan üretim yapan toplam kapasitesi 2.000 MW’ı aştı. 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu