28 Ayın Zirvesi Yakalandı

Denizli İhracatçı Birliği Başkanı Süleyman Kocasert Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Ağustos ayı ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu söyledi.

28 Ayın Zirvesi Yakalandı
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklamaya göre; ülkemiz ihracatı ağustos ayında % 6,9 artarak 10 milyar 441 milyon USD’den, 11 milyar 157 milyon USD’ye yükseldi. Ocak-Ağustos döneminde ise değer bazında azalma %2,9 seviyesine geriledi. Ağustos ayında yakalanan artış oranı, ülkemizin son 28 ayda ulaştığı en yüksek artış oranı oldu.

Denizli’deki Artış Bir Adım Daha Önde

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatında ise Ağustos ayında bir sıçrama görüldü. Ağustos ayı Denizli ihracatı, %16,3 artarak 230 milyon USD’den 267 milyon USD’ye yükseldi. DENİB tarafından kayda alınan ağustos ayı ihracatı ise, 181 milyon USD’den 197 milyon USD’ye yükselerek, %8,7 artış gösterdi. Kocasert, bu veriler ışığında, Denizli ihracatındaki performansın ülke ihracatının genel performansından bir adım önde olduğunu söyledi.

İhracatta Yılın Geri Kalan Kısmında Artış Sürecek

İhracat rakamlarında artış görüneceğini açıklayan Kocasert; "Hükümetimiz göreve geldiğinden bu yana, ekonominin ve ihracatın gelişimine pozitif katkılar sunacak önemli adımlar attı ve atmaya da devam ediyor. Açıkçası ihracat camiası olarak bu durumu büyük bir memnuniyet ile karşılıyoruz. Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi çok önemli. Bunun yanında, Türkiye Varlık Fonunun kurulması, Vergi Borçlarının yapılandırılması, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi, arge ve inovasyona yönelik yeni destek mekanizmalarının oluşturulması oldukça önemli yenilikler. Firmalarımızın bu destekler ile birlikte yeni bir atılım sürecine gireceğinden eminiz. Bu sürecin doğal bir sonucu olarak, önümüzdeki dönemde ihracattaki artışın süreceğini öngörüyoruz." dedi.

Yeni pazarlar bulmanın öneminin her geçen gün arttığını ifade eden DENİB Başkanı Süleyman Kocasert,  "Hedeflerimize ulaşmak için, farklı coğrafyalarda yeni pazarlar bulmamızın gerekliliğini her zaman vurguluyoruz. Bu konuda Ekonomi Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisi sürekli olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci, dünyanın farklı ülkelerinde işadamlarımız ile birlikte temaslarına çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu konudaki gayretlerinden dolayı kendisine müteşekkiriz. 2023 yılında ülke olarak hedefimiz dünya ticaretinden % 1,5 pay almak. Şu anda % 0,89 oranını yakalamış durumdayız. Ümit ediyoruz ki, ülke olarak ihracatçılar olarak bu hedefe ulaşmayı başaracağız." dedi.

Sena Kuru

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER