Üniversite, çıraklık okulu ve meslek liselerinde okurken zorunlu staj sürecinde çalışmalarına rağmen sadece sağlık sigortaları yatırıldığı için aktif çalışmaları emekliliğe başlangıç sayılmayan yüzbinlerce mağdur hak mücadelesini sürdürüyor.    

EYT’nin önümüzdeki hafta TBMM’ye gelip, yasalaşacak olmasıyla geride mağdur olarak kalan staj ve çıraklar Meclis’te EYT kapsamına girmek için seslerini duyurmaya çalışıyor.

“EMEKLİLİĞE SAYILMAYAN SİGORTA HAK KAYBIDIR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Staj Sigortası Mağdurları (SSM) Derneği Başkanı Ferhat Salman,  meslek liselerinin ara eleman ihtiyacını karşıladığını belirterek, “Ülkemizde ara eleman açığının her geçen gün arttığı şu zorlu günlerde hem velileri hem de öğrencileri meslek liselerine özendirip teşvik etmek şarttır. Özellikle staj esnasında yapılan fiili çalışmaya dayalı sigortanın hiçbir şekilde emekliye başlangıç sayılmaması büyük bir hak kaybıdır. Staj sürecinde yapılan sigorta emekliliğe başlangıç sayılmalıdır. Bir ülkenin gelişmesi, ilerlemesi için doktora, avukata, mühendise ihtiyacı olduğu kadar çok iyi eğitim almış ara elemana da ihtiyacı var.” dedi.

“STAJ MAĞDURLARINA GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA HAKKI VERİLMELİ”

Milyonlarca üniversite, meslek liselinin ve çıraklık okulu mezununun yıllardır bu mağduriyetin çözülmesini beklediğini belirten Salman, “Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak birçok meslek grubunda askerlik doğum gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilirken, biz staj mağdurlarına da emeklilikte sigorta başlangıcı olacak şekilde bu hak verilmeli. Staj ve çırakların olmadığı EYT yarım kalır. Biz EYT düzenlemesinde Stajın da kapsama alınmasını bekliyoruz. ” dedi.

Kazada Yere Savrulan Soğanlar 1 Yıl Sonra Yeşerdi Kazada Yere Savrulan Soğanlar 1 Yıl Sonra Yeşerdi

DENİZLİLİ MAĞDUR: STAJ MAĞDURU OLACAĞIMI BİLSEYDİM; SİGORTAMI KENDİM BAŞLATIRDIM

Denizli Ticaret ve Meslek Lisesi Muhasebe bölümünde öğrenci iken 1997 yılında zorunlu staj yapan Hülya Atik Bilinç, lisedeki staj döneminde iki günü okula gidip üç gün staj yaptığını söyledi.

Ticaret Lisesinde öğretmenlerinin kendilerine verilen Sigorta Sicil Kartlarıyla ilgili olarak, ”Bu SSK kartı ile sigortanız başladı. Bunun değerini emekli olurken anlayacaksınız dediler. Ama hiçte öyle olmadı.” diyen Bilinç, kendisi ve yüzbinlerce arkadaşının büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi. Staj sigortasının uzun vadeli sigorta kollarına başlangıç sayılmadığını yıllar sonra öğrendiğini kaydeden iki çocuk annesi Bilinç, “Stajımın sigorta başlangıcı sayılmadığını bilseydim, bir işyerinde çalışıp kendi sigortamı başlatırdım. Staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı verilerek staj, sigorta başlangıcı sayılmalı. Şu anda SGK’daki sigorta numaramız, stajda bize verilen numaradır. E-Devlette gözüken işe ilk giriş tarihi de staj başlangıç tarihimiz ve her ne hikmetse bu emeklilikte sayılmıyor. Staj olmadan EYT yarım kalır.” şeklinde konuştu.