İklim özellikleri sayesinde başta cennet elması, nar ve dut olmak üzere çok sayıda meyve yetiştirildiği Honaz'da, açık alandaki bahçelerde erkenci kiraz hasat edilmeye başlandı.

Jeneratör Jeneratör

Kiraz hasadına katılan, İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, yaptığı açıklamada ise; “Bugün Denizli’mizin Honaz ilçesine kiraz hasadı için geldik.  Erkenci çeşitlerde ilk hasadı yapıyoruz. Denizli’ de yaklaşık 2300 hektar alanda 11 bin 500 ton civarı kiraz hasadı ve üretimi yapan bir il. Honaz’da bu üretimin yarısını karşılayan bir ilçemiz. Bu yıl havaların sıcak gitmesi nedeni ile hasat yaklaşık 10-15 gün önce başladı. Bugün kapalı bahçemizde erkenci çeşidin hasadını yapıyoruz. Yaklaşık 10-15 gün sonrada bu bölgenin Ziraat-900 (Napolyon) adı altında değerli olan ihracata giden çeşidimizin hasadı yapacağız.
Kiraz, Denizli için Honaz ilçemiz için önemli bir meyve. Bunun sebebi de İzmir bölgesinde başlayan erkenci çeşitler iç bölgelere gelirken geçiş bölgesi olan  Honaz’ da değer bulmakta. Tüm alanlarımızda yeterli miktarda ürünümüz var. Son 10-15 gün içerisinde de iklim ile ilgili bir sorun yaşanmaz ise üreticimizin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz. Üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon diliyoruz. ” dedi.  Denizlide Erkenci Kiraz Hasadi Basladi 2

ERKENCİ ÇEŞİT YAPMAMIZDAKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR İŞÇİ SIKINTISI

Honaz ilçesinde üretim yapan İbrahim Sarıkaya erkenci kiraz çeşidi hakkında; “Bugün Honaz’ da ilk kiraz hasadımızı yapıyoruz. Bu erkenci çeşidimizi iç piyasa için üretiyoruz. Olgunlaşan meyvelerin hasadını yapıyoruz. Napolyon ( Ziraat-900) çeşidi olana kadar bu süreci erkenci çeşit ile değerlendiriyoruz. İşçi sıkıntısından dolayı erkenci çeşide geçiş yaptık. Böylelikle işçi sıkıntısını aştık. Bu Bahçemiz örtülü bir bahçe. Rüzgar ve dolu zararına karşı bahçemizi file ile kapattık. Geçen yıl olan dolu yağışından tüm bölge zarar görmüştü, biz böyle bir zarar ile karşılaşmadık. Erkenci çeşit yapmamızdaki en önemli faktör işçi sıkıntısı.

Denizlide Erkenci Kiraz Hasadi Basladi 1

Bölge komple Napolyon çeşidi olunca herkes aynı anda, çok kısa zaman ürününü toplamak istiyor. Erkenci çeşit olunca hem bizim boş olduğumuz zamana denk geliyor hem de işçi problemi ile karşılaşmıyoruz. Bölgemizde erkenci çeşit fazla kalmadı. Herkes Napolyon ya da Trabzon hurmasına geçiş yapınca bende böyle bir çalışmaya girdim ve memnunum da. Honaz İlçemizde ilk kirazı çıkaran üreticilerden biriyim böyle bir avantajım var. Şuan hasadını yaptığımız bahçemiz 4 dekar ve yeni 3 dekar daha bahçe yaptım. Toplamda 7 dönüm civarı erkenci çeşidim var. 20 dönüm kadar da Napolyon cinsi kirazım var. O bahçemin işçi ihtiyacını da ilçemiz dışından karşılıyoruz. Bu erkenci çeşidin olum süresi çok kısa. Çiçeği açtıktan 45 gün sonra toplamasını yapabiliyorum. 1,5-2 ay gibi bir sürede hasadımızı tamamlıyoruz. Ettiğim masrafı da kısa bir sürede karşılayabiliyorum” dedi.

TÜİK’ in 2023 verilerine göre Denizli’de 2.279 hektar alandan 11.504 ton kiraz üretimi gerçekleşmiştir.

Dekara düşen ortalama kiraz verimi 504,7 kg’dır. Meyve veren yaştaki ağaç sayısı 576.501 adet, meyve vermeyen yaştaki ağaç sayısı 46.415 adettir. Meyve veren ağaç başına verim 20 kg’dır. İlçe genelindeki yaklaşık 1180 hektarlık kiraz bahçelerinde bu sezon 5 bin tona yakın ürün rekoltesi beklenmektedir.