HABERDENİZLİ.COM

GEKA’nın bölgesel kalkınma açısından önem arz eden çalışmalara eğitim, danışmanlık desteği sağladığı Teknik Destek programı kapsamında uygulanacak proje için Denizli Valiliği ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) arasında sözleşme imzalandı.

Denizli Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu koordinatörlüğünde ve Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında yürütülecek olan proje kapsamında; Denizli’de Coğrafi İşaret tescili almış 14 ürünün başvuru sahibi kurumlarından temsilci katılımcılara “Coğrafi İşaret Uluslararası Tescil Sistemleri ve Başvuru Formları” hazırlama eğitimi verilecek. Projenin danışmanlık hizmeti aşamasında ise, “Uygulamalı AB Coğrafi İşaret Tescil Dosyası Örneği Oluşturma” danışmanlığı verilmesi planlanıyor. Gerçekleştirilecek eğitim ve danışmanlık faaliyetleri sonucunda, Denizli’ye ait birçok ürün uluslararası coğrafi işaret tescili alacak. Uluslararası alanda tescillenen coğrafi işaretli ürünler sayesinde, Denizli’nin gastroturizm alanında tanınırlığı sağlanırken turizm gelirinin de artacağı ön görülüyor.

BAŞVURU SAHİBİ KURUMLARA EĞİTİM VERİLECEK

Denizli ilinde coğrafi işareti alan ürünlerin uluslararası tescil başvurularına yönelik temel sorunlar belirlenerek ilgili kurumlar tespit edildi ve bu kurumların ihtiyaçlarına çözüm olmak üzere proje hazırlandı. Proje kapsamında, Türkiye’de tescil almış başvuru sahibi kurumların uluslararası alanda tescil süreçleri hakkında eğitim vermesi ve örnek başvuru dosyası hazırlanması yönünde danışmanlık hizmeti sağlaması planlandı. Bu faaliyet sonunda kurumlar kendi başvurularını yapabilecek yeterliliğe ulaşırken ilgili çalışanları da söz konusu alanda yeterli donanıma ve niteliğe ulaşacak. Böylece Denizli’de bu alanda yetkinlik kazanan kurumların çalışanları bir araya gelerek ortak çalışma yürütebilecekler.  

DENİB Kalite Kontrol Elemanı Yetiştirme Pojesi için ilk imzayı attı DENİB Kalite Kontrol Elemanı Yetiştirme Pojesi için ilk imzayı attı

DENİZLİ'NİN TANINIRLIĞI SAĞLANACAK

Projenin bir diğer hedefi ise eğitim ve danışmanlık faaliyetleri sonucunda uluslararası tescil başvuruları yapılan ürünler, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından alternatif turizm faaliyetlerine dahil edilerek gastroturizm alanında Denizli’nin tanınırlığının arttırılacak olması. Kısacası Denizli Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu koordinatörlünde sağlanacak olan eğitim ve danışmanlık faaliyetleri sonucunda uluslararası alanda tescillenen coğrafi işaretli ürünler, Denizli’nin gastroturizm alanında tanınırlığını sağlayarak turizm gelirlerinin artmasına katkı sağlayacak.   

DENİZLİ'NİN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ

1- Babadağ Kekik Balı
2- Buldan Bezi
3- Buldan Kestanesi
4- Denizli Kekiği
5- Denizli Leblebisi
6- Denizli Traverteni
7- Denizli Çalkarası Üzümü
8- Honaz Kirazı
9- Kale Biberi
10- Tavas Baklavası
11- Çameli Elmalı Bezi
12- Çameli Fasulyesi
13- Çameli Kilimi
14- İsabey Çekirdeksiz üzümü

denizli-cografi-isaretli-urunler