Pamukkale Belediyesi borçlanmaya devam ediyor Pamukkale Belediyesi borçlanmaya devam ediyor

Damacana su fiyatlarındaki artışlar tepkilere neden oldu. Fiyat artışları, özellikle dar gelirli vatandaşları zor durumda bırakıyor. Birgün gazetesinden Tuğba Göbekçin'in haberine göre, aylık ortalama 5 damacana su tüketen bir ailenin sadece içme suyuna ödediği para 500 TL'ye kadar çıkıyor. 19 litrelik bir damacanadan ortalama 95 bardak su çıktığı düşünüldüğünde bir bardak suyun fiyatı 1 TL'yi aşmış oluyor.

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı, maliyet artışının fiyatlara yansıdığını belirtti. Kalebaşı, artan enerji, hammadde ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra lojistlik giderlerinin de fiyat artışında etkili olduğunu söyledi.

'SU ÜCRETSİZ OLMALI'

Su politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ise suyun bir canlı hakkı olduğunu ve ücretsiz olarak sunulması gerektiğini belirtti. Yıldız, suyun ticari bir meta olmaması gerektiğini ve yerel yönetimlerin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Yıldız, çeşmelerden akan suyun içme suyu olarak kullanılmasının artırılarak tüketicilerin ambalajlı suyun sürekli artan ekonomik baskısından kurtarılması gerektiğini de ifade etti.

19 Litrelik damaca su fiyatları şöyle:

Buzdağı: 130 TL
Abant: 105 TL
Hayat: 105 TL
Sırma: 105 TL
Erikli: 100 TL
Saka: 95 TL
Kayın: 90 TL
Akdağ: 85 TL