Sezonu Açıldı! İlkbaharda Vatandaşlara Gelir Kapısı Oldu

Salyangozlar, Çivril’de İlkbaharın gelmesi ve yağışların başlamasıyla vatandaşlar için ek gelir kapısı oluyor.

ÇİVRİL 31.03.2021, 10:59 31.03.2021, 11:50
Sezonu Açıldı! İlkbaharda Vatandaşlara Gelir Kapısı Oldu

Çivril’de bahar yağmurlarıyla ortaya çıkan salyangozları toplayan köylüler ek gelir elde etmeye başladı. Günde yaklaşık 5 ton Salyangoz ’un toplandığı Çivril’de toplanan salyangozlar İzmir ve Balıkesir’deki işletmelere gönderiliyor.

İlçenin genellikle Hamam ve Beyköy mahallelerinde toplanan salyangozlar sabah saatlerinde alım merkezlerine getirilerek satılıyor. Nisan başından 15 Mayıs’a kadar devam eden salyangoz sezonunda toplanan salyangozlar kilosu 3,5 liradan satılıyor. Çivril’in yanı sıra Uşak’ın Sivaslı ve Karahallı ilçelerinden de çok sayıda vatandaş topladığı salyangozları Çivril’deki alım merkezlerine getiriyor.

“GÜNDE ELLİ KİLOYA YAKIN BÖCEK TOPLUYORUZ”

Bahar aylarında salyangoz toplayarak aile bütçesine katkıda bulunan Ercan Akgöz salyangozların nemli ve yağışlı zamanlarda ortaya çıktığını belirterek “Baharın gelmesiyle kırlarda, yol kenarlarında salyangoz toplamaya başlarız. Elle teker teker her böceği çuval ya da kovalara atarız. Bir kişi günde 50 kiloya yakın böcek toplarız. Toplama işi yaklaşık 45 – 50 gün sürer. Topladığımız salyangozları kilosu 3,5 liradan satıyoruz. Sabah 5 gibi başladığımız toplama işi sabah 9 buçuk 10 gibi biter sonra alım yerinde satarız. Çivril’de yaklaşık 100 aile bahar geldiğinde bu işi yapar” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)