Rinoplasti, burnu yeniden şekillendiren cerrahi bir işlemdir. Rinoplastinin amacı, burnunuzun görünümünü ve hissini iyileştirmektir. Birçok burun estetiği vardır, ancak en yaygın olarak burun ucunun yeniden şekillendirilmesi veya burun deliklerinin genişletilmesi ile bilinmektedir.

Rinoplasti septum deviasyonu yani anormal şekilli kıkırdak olan burun sorunu ile ilgili estetik işlem herkese yapılabilir. Bu estetik işlemi daha önce burunlarını yaptırmış veya sadece görünüşlerinden memnun olmayan insanlar için yapılan estetiktir. Burun estetiği, burnu küçük olduğu için burundan nefes almakta güçlük çeken kişiler için de yapılabilmektedir.

Bir kişinin rinoplastiyi düşünmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın burun ameliyatı nedenlerinden bazıları şunlardır:

Ø  Solunum problemlerine veya horlamaya neden olan sapmış bir septum.

Ø  Burun kemiklerinin kırılması (rinoplastiler).

Ø  Burun köprüsü çevresindeki deri sarkması.

Ø  Burnunuzun bir veya iki yanında asimetrik bir şekil.

Ø  Burnunuzun bir veya iki yanında büyük bir tümsek veya tümsek.

Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, rinoplasti prosedürlerini uygulama deneyimine sahip, kurul onaylı bir plastik cerrahla konuşmanız uygun olacaktır. Bunun için bu link üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rinoplasti, görünümünü iyileştirmek için burnun cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Rinoplasti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli anormallikleri düzeltmek için kullanılabilir:

Ø  burun şekli düzensizlikleri

Ø  burun ucu şekil bozuklukları

Ø  kemik çıkıntıları

Ø  orantısız burun büyüklüğü

Doktorunuz hangi tip rinoplastinin sizin için en uygun olduğunu yaptığı inceleme sonrası sizinle görüşecektir. Doktorunuz, uygulanıp iyileştikten sonra burnunuzun şeklini değiştirmeyi içeren bir revizyon rinoplasti önerebilir.

Burun, kimliğimizin önemli bir kaynağıdır. Bize karakter ve kişilik verir, duygularımızı nasıl ifade ettiğimiz ve kendimizi dünyaya nasıl gösterdiğimizdir. Öyleyse burun önemliyse, neden onu daha da iyi hale getirmeyesiniz? Rinoplasti burada devreye girer. Rinoplasti, burnun silikon implantlar kullanılarak cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Sarkık bir burnu düzeltmek, eğri bir septumu düzeltmek ve hatta özgüveninizi artırmak için yapılabilmektedir. Bütün bu burun estetiği hakkında bilgi almak için https://hospitalturk.com/ sitesinegiriş yapabilirsiniz

Burun Estetiği Sonrası Neler Yapılmalı?

Burun estetik operasyonu sonunda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusu olmaktadır. İşlem sonrası yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Ø  Estetik işlem sonrası bir hafta içinde burun deliklerinizden açık kırmızı renkli sıvı gelebilir

Ø  İlk hafta içinde göz çevrenizde morluklar ve yüzünüzde şişlik olması doğaldır

Ø  Doktor aksini söylenmediği takdirde yüzünüze buz uygulaması yapmayın.

Ø  Doktorunuz aksini söylemediği takdirde ameliyattan 48 saat sonra mutlaka ılık suyla duşunuzu alın.

Ø  3-6 aya kadar burun deliklerinizde asimetriler, burun ucunda hissizlik, burun kemiğinin çıkartıldığı yerde deri fazlalığı olabilir. Bu konuda doktorunuzla görüşebilirsiniz

Ø  İlk 3 ayda zaman zaman burnunuzda tıkanıklık ve nefes alma problemi, burun içinde kuruluk yaşanabilir.

Ø  Burun temizliğinizi yaparken önce size verilen spreyle burun içinizi yıkayın, pamuklu çubukla yavaşça temizleyin

Ø  Hapşırırken mümkün olduğunda burundan değil ağzınızla hapşırmaya çalışın.

Ø  İşlemden sonra 6-8 hafta boyunca burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelebilir.

Ø  İşlem sonrası 6-12 hafta koku alamayabilirsiniz. Bu durum kendiliğinden normale dönecektir.

Ø  Güneş gözlüğü veya başka bir gözlük kullanmak için 3. Aydan sonra doktorunuza danışabilirsiniz.

Ø  Doktor izniyle 2. haftadan sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.

Ø  İşlem sonrası 3-6 hafta cildinizde sivilceler çıkabileceği için bunları uygun PH lı sabunlar ve yüz temizleme jelleri ile temizleyebilirsiniz.

Ø  3 ay boyunca aşırı güneş, hamam, sauna, solarium önerilmemektedir.

Ø  3 ay boyunca burnunuza sert darbeler korumanız uygun olacaktır.

Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Rinoplastinin en yaygın nedeni septum deviasyonudur. Bu durumda burnunuzun çatısını oluşturan kıkırdak burnunuzun alt kısmından ayrılmış ve burun kanallarınızı sıkıştırıyor veya tahriş ediyor. Bazı durumlarda, kırık bir burun veya sorunu düzgün bir şekilde çözmeyen önceki bir ameliyattan kaynaklanabilir.

Rinoplasti ameliyatlarının sonrasında kişilerde doktor muayeneleri neticesinde ortaya çıkan sonuçlar oldukça beklenir sonuçlar olmuştur. Kişiler hem sağlık açısından hem de sosyal olarak daha iyi hissettiklerini belirtmiştir. Özellikle sağlık açısından:

Ø  Daha rahat nefes almak, 

Ø  Burun tıkanıklığının olmaması, 

Ø  Daha az hasta olmak, 

Ø  Daha iyi koku alabilmek

Ø  Daha iyi bir sese sahip olmak

Ø  Horlamanın azalması

Ø  Derin uykunun ve zinde sabahların olması gibi faydalarının hayat kalitesini direkt olarak etkilediği saptanmıştır.

Asimetrik bir burnunuz varsa veya burnunuzun bir tarafı diğerinden büyükse de rinoplasti yapılabilir. Bu da gün içinde nefes almada zorluk, baş ağrısı ve yorgunluğa neden olabilir. Rinoplasti için başka bir yaygın neden, genişlemiş bir konkaya (septumun bir parçasını oluşturan kıkırdak) bağlı olarak nefes alma güçlükleridir. Konka, hava yolunuzda tıkanıklığa ve tıkanmaya neden olarak sinüzite ve kulak enfeksiyonlarına yol açabilir. Bazı durumlarda, alerji veya soğuk algınlığından herhangi bir rahatlama olmaksızın sürekli tahrişe neden olan kronik rinite (mukoza zarlarının kalıcı iltihabı) neden olabilir. Rinoplasti için bu nedenlere ek olarak, doktorların hastaları için gerekli olup olmadığını belirlerken göz önünde bulundurdukları başka durumlar da vardır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak burun estetiği işlemi yapılmaktadır.

İnsanlar Neden Burun Estetiği Yaptırır?

Rinoplasti, burnun cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Rinoplastinin amacı, kişinin daha sağlıklı veya daha az sağlıksız olması değil, kişinin nasıl göründüğünü ve hissettiğini iyileştirmektir. Rinoplasti, deviye bir septumun boyutunu küçültmek ve nefes almayı iyileştirmek için yapılabilir. Ayrıca burun derisinin inceltilmesi ve fazla derinin alınması gibi kozmetik görünümü iyileştirmek için de yapılabilir. Hospitalturk üzerinden burun estetiğine ulaşılabilir.

Rinoplasti, yaşlanma, genetik veya yaralanma nedeniyle etkilenen burnun ön kısmına yapılır. Çoğu zaman rinoplastinin erken bir aşaması, düzensiz cilt dokusu veya çarpık kemikler gibi yalnızca bir endişe alanına odaklanabilir. Bununla birlikte, insanlar yaşlandıkça yüzleri vücutlarından daha hızlı değişir. Bir plastik cerrah, benzersiz durumunuz için mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için iyileşmeniz boyunca sizinle yakın bir şekilde çalışacaktır. Rinoplasti, burnu yeniden şekillendiren kozmetik bir ameliyattır. Bu işlem eğri bir burnu düzeltmek veya yeni bir görünüm oluşturmak için yapılabilir.