Türkiye Perakendeciler Federasyonu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla marketlerde satılan plastik poşet fiyatlarının yüzde 300 zamla 75 kuruşa yükseltilmesini istemişti. Konu hakkında bir açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, poşetlerin bu yıl da 25 kuruş olacağını söyledi.

Bu gece yarısından itibaren motorine 1 lira 5 kuruş zam gelmesi bekleniyor Bu gece yarısından itibaren motorine 1 lira 5 kuruş zam gelmesi bekleniyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gelecek yıl poşet fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini duyurdu. Bakan Kurum, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, "Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz" dedi.

"7 BİN DEPOZİTO İADE NOKTASI AÇILACAK"

Kurum, sözlerinin devamında "Şimdi poşette gösterdiğimiz başarıya, inşallah, Depozito Yönetim Sistemi'mizle de ulaşacağız. 2023'ün sonuna kadar ülkemizin her yerinde 7 bin depozito iade noktasıyla milletimize hizmet verecek; ekonomimize katkı verecek ve en önemlisi de doğamızı koruyacağız." ifadelerini kullandı.