Yoran Yayla Şenlikleri Yapıldı

Denizli'nin Tavas Belediyesi ve Aydoğdu Muhtarlığı tarafından düzenlenen 16. Aydoğdu Yoran Yaylası Şenliği yapıldı.

Yoran Yayla Şenlikleri Yapıldı

Haberdenizli.com

Oba çadırları kuruldu, keçiler kırkıldı. Yayla havasının yoğun olarak hissedildiği yoran yayla şenliklerine Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Başlı, Ziraat Odası Başkanı Orhan Akyol, Aydoğdu Muhtarı Zafer Zeval ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bizi biz yapan değerlerin ve kültürümüzün tanıtılması ve yarına aktarılmasının önemine vurgu yapan Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "Bölgemiz, kültürel zenginliklere sahip olan Anadolu kültürünü bugünlere taşımayı başaran bir mahalle.  Eski adıyla Abaz, yeni adıyla Aydoğdu mahallesinin yıllardan beri süre gelen şenliğini tekrar heyecanlandırmak, sahip çıkmak, gelecek nesillere aktarmak için şenliğimizin devamını sağlamaya gayret edeceğiz. Kültürümüzü, Yörüklüğümüzü anlatacağız. Tarihine, geçmişine ve geleceğine emin bakan, gurur duyan nesiller olduk olmaya da devam edeceğiz. 

Yaptığımız çalışmalar ve araştırmalar sonucunda, 24 Oğuz boyunun 23 tanesi bu bölgede.  Kültürümüze sahip çıkmalıyız diyorum. Bu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a, muhtara, vatandaşlara, zeybek ekibine teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen şenlik, unutulmaya yüz tutmuş Yörük kültürünü hatırlatmak amacıyla yapılan keçi kırkımları hemen ardından zeybek ekiplerinin halk oyunu gösterileri ve Hakan Eyiden konseri ile son buldu.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243