Tavas'ta bu yıl ilki gerçekleştirilen Deve Güreşlerinde yaklaşık 120 deve birbiriyle mücadele etti. Güreşler pehlivan develerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Deve Güreşleri Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinden gelen yaklaşık 120 devenin geniş katılımıyla yapıldı. Güreşler pehlivan develerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

Yörük kültürünü yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam eden Tavas Belediyesi himayesinde Altınova Mahallesi’ndeki deve güreşleri 27 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleşti. Güreşler Protokol, İlçeden ve çevre illerden gelen vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık “Altınova Mahallemizde deveciliğin geçmişi 1953 yılına dayanmakta ve o yıllarda 250 yi aşkın deve bulunmaktaydı. Altınova’da devenin çok oluşu köyde ticari faaliyetin hızlı olmasına sebep olmuştur. Bu sebeple ekonomik anlamda en önemli geçim kaynaklarından olan deve, esnafların ve mahalle halkının geçiminde önemli bir yere sahipti.

O yaşam tarzını ve kültürünü hatırlatmak, unutturmamak ve gelecek nesillerimize aktarmak amacıyla Tavasımızda elli yıl sonra bir ilki daha gerçekleştirmekten çok mutluyuz.   

Anadolu topraklarımızda yüzyıllardır devam eden, asırlık geleneğimiz atalarımızdan bizlere miras olarak kalan deve güreşlerinin ilkini Altınova Mahallemizde gerçekleştirmenin coşku ve heyecanını yaşıyoruz. 

Tarihi ve kültürel değerlerin yaşatılması adına İlçemizde gerçekleştirdiğimiz Deve güreşleri bizleri bir araya getiren, bizi bir arada tutan değerlerimizden ve etkinliklerimizden biri.

Tavas'ta Tır Devrildi Tavas'ta Tır Devrildi

Geleneksel yarışlar içerisinde olan Deve Güreşimizin hayırlı olmasını diliyorum. İlçemizde de yörük kültürünü yaşatmaya, gelecek nesillere aktarmaya ve değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Katılım sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. dedi’’ 

tavas-deve-guresleri-denizli3tavas-deve-guresleri-denizli1tavas-deve-guresleri-denizli2tavas-deve-guresleri-denizli