Başkan İnamlık mesajında; “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı Milli Mücadelemizin 104. yıldönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız. 19 Mayıs 1919, Ulusal Kurtuluş mücadelemizin başladığı, bağımsızlık meşalesinin yakıldığı gündür.
104 yıl önce başlayan ve tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan bağımsızlık hareketi tüm yurdumuza yayılmış, halkımızın azim ve kararlılığıyla hep birlikte verilen mücadele sonucunda büyük zafere ulaşılmıştır." dedi.

İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesinin, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesi olduğunu belirten İnamlık, "Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.” diyerek bu büyük mirası gençlerimize emanet etmiştir. Bu değerli emaneti yaşatmak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak yine gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğu olmalıdır.

Türk Gençliğimizin, büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklar sonucu kurulan Cumhuriyetimizi şanlı tarihimizden aldıkları güç ve ilham ile her alanda daha da ileriye taşıyacaklarına olan inancımız tamdır. Bizler de gençlerimizi desteklemeye, onların iyi eğitim almaları, donanımlı yetişmeleri ve iyi birer insan olarak hem ülkemize hem de milletimize hizmet etmeleri için yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canını feda eden tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.