Rektör Kutluhan, PAÜ ailesinin TEKNOFEST ruhunu anlattı Rektör Kutluhan, PAÜ ailesinin TEKNOFEST ruhunu anlattı

Farklı özellikte malzemelerin, ürün ve eşyaların depolanması, taşınması ve dağıtılması lojistik sektörünün kapsama alanında yer almaktadır. Bu süreçte taşıma ve depolama aracı olarak genellikle konteynerler kullanılır. Özellikle sıvı ve gaz formundaki ürünlerin taşınması amacıyla kullanlan özel konteynerler tank konteynerleri olarak adlandırılır. Tank konteynerlerin güvenli ve konforlu bir şekilde kullanılmasını sağlamak için tank konteyner muayene ve bakım onarım ile tank konteyner ısıtma gibi farklı hizmetlerden faydalanılması gerekir. Buharlı tanker yıkama hizmeti dahil olmak üzere pek çok farklı hizmeti hızlı, kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı olarak sunan Dilmak Tanker ile iletişime geçerek siz de pek çok farklı avantajdan faydalanabilirsiniz.

Farklı ürünlerin iki nokta arasında, güvenli bir şekilde ulaşımının sağlanması için lojistik sektöründen faydalanılır. Tank konteynerler, sıvı ve gaz formundaki maddelerin transferinin yüksek güvenlik standartları ile sağlanmasına imkan verir. Gerekli güvenlik standartlarının sağlanamaması; agresif, aşındırıcı ya da tehlikeli madde taşımacılığı sırasında insanların, hayvanların, doğanın ve çevrenin zarar görmesi gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

Tank konteynerler kullanılarak gerçekleştirilen kimyasal madde taşımacılığı işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, güvenliğin sağlanmasıdır. Bunun için ihmal edilmemesi gereken konulardan biri, tank konteynerlere ilişkin periyodik muayenelerin aksatılmadan yapılmasıdır. Böylece ortaya çıkması olası yüksek maliyetler önlenebilmekte ve çevre güvenliğinin sağlanması avantajı elde edilebilmektedir. Diğer yandan riskli durumlar karşısında bakım ve onarım işlemlerinin vakit geçirmeksizin tamamlanması çok önemlidir.

Tank konteyner muayene ve bakım onarım işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu; mutlaka alanında uzman, deneyimli ve profesyonel firmaları tercih etmektir. Böylece mevcut ve olası riskler doğru bir şekilde değerlendirilebilir, gerekli bakım, onarım, boya ve revizyon gibi işlemler eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tank konteyner muayene ve bakım onarım işlemlerinden optimum fayda sağlanması için mutlaka güvenilir, uzman ve deneyimli firmalardan hizmet almaya özen gösterilmelidir.

Tank Konteyner Bakım ve Onarımına Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Lojistik süreçlerinin başarısı güvenlik standartlarının eksiksiz bir şekilde sağlanmasına ve elbette her bir ürünün fiziksel özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde taşınmasına bağlıdır. Sıvı ya da gaz formundaki maddelerin transferi söz konusu olduğunda tank konteynerlerin kullanılması, kimyasal maddelerin risksiz ve sağlıklı bir şekilde taşınmasına imkan verir.

Silindirik bir gövdeye sahip olan tank konteynerleri korunaklı yapılarıyla dikkat çekerler. Tank konteynerlerin çevresinde duruşunu sağlamlaştırmak için özel olarak tasarlanan, dikdörtgen bir çerçeve bulunur. Bu tasarım aynı zamanda sıvı, gaz ve katı formlu ürünler güvenli bir şekilde transfer edilebilmektedir.

Çevre güvenliğinin sağlanması noktasında tank konteyner bakım ve onarım işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılması kritik öneme sahiptir. Özellikle yanıcı ve patlayıcı sıvıların transferi sırasında yaşanması olası sızıntılar can kayıpları dahil olmak üzere çok ciddi sorunlara neden olabilir. Rezervuar ya da tank duvarı üzerinde değişimler olduğunun fark edilmesi, tankerin üzerinde mekanik hasarların görülmesi, potansiyel tehdide neden olabilecek sızıntı kaynaklarının ortaya çıkması, tankerin dış kaplaması üzerinde değişimlerin tespit edilmesi, yüksek basınçlı fazlar, uçucu kimyasal bileşenler ya da agresif özellikli sıvıların sık taşınmasına bağlı olarak deformasyonların meydana gelmesi, tankın sızdırmazlık özelliğini kaybettiğine dair şüphe oluşması, tankerin fonksiyonunu yitirerek çalışamaz hale gelmesi ve transfer edilen içerikte terleme sorununun ortaya çıkması durumunda tank konteyner bakım ve onarım hizmetlerine ihtiyaç duyulur.

Bununla birlikte tank konteyner bakım ve onarım hizmetlerinden optimum fayda sağlanamsı için alanında uzman, deneyimli ve gerekli sertifikalara sahip profesyonel firmalardan destek alınmalıdır. Aksi takdirde tank konteyner bakım ve onarım işlemleri tamamlanamayabilir, transfer edilen içerik özellikleri korunamayabilir ve olası riskler önlenemeyebilir. Hatta tespit edilen sorunlara zamanında müdahale edilmez ve bu sorunlar ilerlerse tankerlerin kullanılamaz hale gelmesi ve çok yüksek rakamlı maliyetler doğması olasıdır.

Tank Konteyner Periyodik Muayenesi Hangi Sıklıkta Yapılmalı?

Pek çok farklı mekanik parçadan meydana gelen tankerlerin işlevini eksiksiz bir şekilde sürdürebilmesi açısından tank konteyner periyodik muayene işlemleri önemli bir unsurdur. Tank konteyner periyodik muayenesi ile olası hasarlar henüz ortaya çıkmadan önce tespit edilir ve gerekli müdahaleleri yapmak mümkün olur. Böylece güvenliği sağlamak, iş planındaki olası aksamaları önlemek ve maliyetten tasarruf etmek gibi avantajlar elde edilebilir.

Tank konteyner periyodik muayeneleri transferi gerçekleştirilen içeriklerin özelliklerine bağlı olarak her 2.5 ila 5 yılda bir olmak üzere yapılır. Böylece içerik kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesi ve güvenlik ihlalleri oluşması söz konusu olmadan hizmet vermeye devam edilebilir. Tank konteyner periyodik muayene işlemleri sırasında, kalite standartları dahilinde değerlendirme yapılması zorunlu bir durumdur. Böylece gerekli olan tüm bakım ve onarım işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirilebilecek, yüksek kalite standartları sağlanabilecektir. Unutulmaması gereken en önemli nokta tanker boyama gibi işlemlerin yalnızca estetik amaçlarla yapılmadığı, aynı zamanda pek çok farklı işlevleri olduğudur.